Zatím však firma, s níž radnice podepsala smlouvu, „zkušební" kontejner nedodala. „Návrh smlouvy jsme podepsali již v říjnu a předpokládal jsem, že od ledna vše začne fungovat. Také mě překvapilo, že reakce není pružná. Firma na mojí urgenci sdělila, že je kontejner ještě ve výrobě."

Některé obce v třídění textilu Sedlčany předběhly. Kontejner na textil, oděvy, obuv a hračky stojí například na návsi v Příčovech.

Textil i obuv separují od 1. prosince loňského roku ve Vysokém Chlumci. Starosta František Chlasták uvedl, že s tím mají dobré zkušenosti: „Až jsem byl překvapen zájmem našich sousedů o tuto službu a její využívání. Svoz je zajišťován týdně sběrným vozidlem firmy." Vysokochlumecký starosta si myslí, že vhodně bylo zvoleno i místo pro kontejner u pošty. A tak při odesílání zásilky, platbě složenky nebo jiných úkonech, obyvatelé současně ulehčí svému šatníku nebo botníku. „Za využití veřejného prostranství firma platí Vysokému Chlumci za jeden sběrný kontejner ročně 800 korun," dodal starosta Chlasták. Kvituje, že o organizaci sběru a následné třídění textilu se nemusí starat.

Stejné první zkušenosti má se separací textilu také dublovický starosta Otakar Jeřicha. „Kontejner máme necelý měsíc. Pro obec to není žádné zatížení, naopak. V minulosti jsme pořádali dvakrát ročně v obřadní místnosti sběr šatstva a textilu. Jeho příjem nám zajišťovaly naše seniorky – dobrovolnice. Pamatuji se, že jednou měl dopravce poruchu na vozidle, a tak nepřijel. A v obřadní místnosti měla být následně svatba," ohlédl se Otakar Jeřicha za historkou, která zkomplikovala situaci. Textil musel urychleně zmizet, aby bylo možné místnost ještě uklidit a vyzdobit. Takové starosti teď odpadnou.

Marie Břeňová