Dosud přitom měla nejsilnější vládní strana 11 hejtmanů. V Libereckém kraji to vypadá na vítězství Starostů a ve Zlínském kraji zvítězila KDU-ČSL. Podle neoficiálních propočtů si asi dost pohorší komunisté. Hlasovat přišla zhruba třetina oprávněných voličů.

ANO vyhrává i v rámci okresu Příbram a hned za ním je ČSSD, třetí jsou Starostové a Nezávislí, čtvrté místo náleží KSČM, pátá je ODS a pak následuje "SPOLU PRO KRAJ KDU-ČSL, SZ A SNK ED".

13.00 - Senátní a krajské volby ani dnes zatím příliš nelákaly voliče. Podle zjištění ČTK odvolilo v okrscích za pátek a dnešní dopoledne většinou mezi 20 až 35 procenty lidí. Vyšší účast byla výjimkou, někde byla dokonce i výrazně nižší. Volby jsou zatím bez problémů, policisté a úředníci pouze na několika místech řešili krádež státní vlajky nebo politickou agitaci. (čtk)

12.18 - Informovali jsme se o průběhu voleb v Petrovicích a přilehlých obcích. Starosta Petr Štěpánek dnešní výsledky zatím nezná, ale chválí si páteční účast. V Obděnicích v první den krajských voleb odvolilo 47 procent, v Týnčanech 30 a v Petrovicích 25 procent. "Pátek mě opravdu překvapil, přišlo víc lidí, než jsme čekali," říká k bezproblémovému pátečnímu průběhu voleb starosta Štěpánek.

11.48 - Zhruba před hodinou počítali volební účast komisaři v Obecnici a osadě Oseč. V Oseči se dostavila k volbám asi polovina oprávněných voličů, v Obecnici kolem 30 procent. Starosta Obecnice Josef Karas se domnívá, že sčítání hlasů nebude komisařům dlouho trvat. "Myslím, že kolem 17. hodiny už bychom měli mít výsledky hotové," odhaduje. Volby v obci a osadě se zatím obešly bez problémů.

11.20 - Druhý den voleb hlásí březničtí komisaři slabou účast. "Dnes přišlo lidí méně. Celková účast je zatím zhruba dvacet procent," řekla v sobotu dopoledne předsedkyně Julie Placáková.

11.00 - Redakce Příbramského deníku navštívila obec Pozdyni, která patří pod Obecní úřad Hvožďany. Malebná vesnička pod úpatím brdských kopců na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje má jen pár obyvatel a 27 opravněných voličů. Ve vesnici se tradičně volí u kapličky na návsi ve stínu mohutných lip, kam dorazí autem volební komisaři. Už před desátou hodinou se lidé scházeli ke kapličce a vyčkávali na jejich příjezd. Ti po příjezdu rozbalili provizorní volební zástěnu na kapotě auta a místem pro urnu se stala lavička pod lípami. Když jsme odjížděli, mělo odvoleno jedenáct voličů. 

10.50 – Ve Hvožďanech nakonec po desáté hodině dopolední odvolilo podle starostky Markéty Balkové asi 30 procent voličů.

9.20 - Volební účast na Hvožďansku byla včera večer asi do 18 procent. Sdělila to Deníku dnes ráno starostka obce Markéta Balková. "Jsem z účasti dost zklamaná, minulé krajské volby jsme měli 50 procent a nyní to vidím na podstatně méně. Myslím si osobně, že třeba voliči u nás nemají ani motivaci - z našeho regionu a myslím tím i Rožmitálsko, je na kandidátkách pár lidí až někde vzadu a ostatní neznají. Chybí pak u voleb čtyřicátníci, tradičně jsou nejčastějšími voliči starší lidé," shrnula své poznatky Balková.

8.33 - Lidé mohou volit až do 14:00, pak začnou volební komisaři jejich hlasy sčítat a posílat ke zveřejnění na volebním serveru. Celkové výsledky senátních voleb a podstatné výsledky krajských voleb by mohly být známy v pozdních večerních hodinách. Oficiální podobu získají výsledky krajských voleb v úterý 11. října vyhlášením ve Sbírce zákonů, o den dříve má je projedná Státní volební komise. (čtk)

8.00 - Otevřely se volební místnosti, voliči mají šanci odevzdat své hlasy ještě do 14 hodin.

Ve 22.00 hodin se uzavírají volební místnosti a volby pokračují v sobotu od 8 do 14 hodin.

21.48 - Tři okrsky ve Vysokém Chlumci mají v této chvíli zhruba stejnou osmnáctiprocentní účast, jak ohlásil starosta František Chlasták, jako obvykle ve výborné náladě. Nával voličů podle jeho slov nastane až v sobotu, kdy se komisaři připravují pokořit celostátně odhadovaná procenta volební účasti, tedy "čtyřicítku". Zda se to podaří, se uvidí. Každopádně se prý přípravy před otevřením volebních místností v městysi neobešly bez pořádného úklidu. "Na poslední chvíli jsem ještě jel pro ubrusy, abychom nevolili na holých stolech, kde se jinak chodí hrát stolní tenis. A jak jsem vezl ty ubrusy, běhal kolem mého auta ceslou cestu pes, který zřejmě dělá dohled nad průběhem voleb. No myslel jsem, že snad ty ubrusy nedovezu a volit se nebude," zažertoval vysokochlumecký starosta.

21.30 - Jen do volebního okrsku č. 1 v základní škole v Jincích dorazilo 20,8 procenta voličů. Nad poměrně vysokou účastí uznale pokyvuje hlavou předseda volební komise Miroslav Provazník. "Nečekali jsme tolik, mile nás to překvapilo," říká za své kolegy, mezi nimiž prý panuje skvělá nálada.

21.20 - Kdo si pořádně neprostudoval obálku s volebními lístky a vydal se volit na své obvyklé místo, mohl nebo může být překvapen, když jej komisařky nenajdou na seznamu oprávněných voličů, vrátí mu občanský průkaz a odkáží do jiného volebního okrsku. Podobně byli překvapeni například někteří voliči z příbramské lokality Fialka, kteří byli zvyklí volit v domě s pečovatelskou službou v Brodské ulici. Tentokrát mohou "patřit" například do okrsku v základní škole ve Školní ulici. Nicméně komisaři v "pečovateláku" v Brodské v tuto chvíli hlásí 28 procentní volební účast a považují ji za nečekaně dobrou.

20.18 - Ve volebních okrscích Rožmitálu pod Třemšínem si komisaři sečetli průběžnou volební účast a zhruba v 19.20 hodin vycházela jen na 17,3 procenta. "Je to docela slabé, očekávám tak třicetiprocentní volební účast za celé volby," odhadl starosta města Josef Vondrášek.

19.22 - Podle nové právní úpravy z ledna 2014 již musí být volební okrsky vymezeny jako jednolitá, územně celistvá území. V této souvislosti došlo k tomu, že některá adresní místa spadla do jiného volebního okrsku, než jak byli voliči doposud zvyklí. Lidé by tak měli věnovali pozornost materiálům vloženým do obálky s hlasovacími lístky, kde budou mít vloženou také informaci o čísle okrsku a adrese sídla volebního okrsku, ve kterém budou volit.

18.04 - Voliči mohou vybírat z dvaceti kandidátních listin. V těchto volbách mohou lidé zakroužkováním pořadového čísla před jménem podpořit maximálně čtyři kandidáty. Krajská zastupitelstva mají podle počtu obyvatel 45, 55 nebo 65 členů. Středočeský kraj jich má 65. Volební místnosti se dnes uzavřou ve 22 hodin.

16.30 - Už několik minut před otevřením volební místnosti v budově příbramské obchodní akademie a také na chodbě netrpělivě čekala zhruba desítka voličů. Napilno měli v tu chvíli i komisaři. Ani letos mezi nimi nechybí Antonín Mašika. „V komisi usedám pravidelně od roku 1989. Myslím, že dnes bude účast velmi pěkná. V sobotu obvykle přichází voličů méně," řekl v pátek Příbramskému deníku Mašika. Čekání na voliče si občas krátí čtením novinových článků.

První den voleb Antonín Mašika také už v pátek navštívil nemocnici a dům s pečovatelskou službou, do nichž zanesl volební urnu pro ty, kteří do volebních místností přijít nemohou. Jako například osmdesátiletá Miloslava Křížová. „Volby jsem ještě nikdy nevynechala. Výběr kandidátů pro mě nebyl vůbec obtížný, jasno jsem měla hned," dodala Miloslava Křížová.

16.22 - Města a obce tradičně využívají pro potřeby volebních místností třeba školní místnosti, sály různých organizací a firem. V menších obcích, kde podobná nabídka prostor chybí, si pomohou, jak to jde. Tradičním místem voleb třeba v malé vesničce Pozdyně na Hvožďansku je náves u kaple pod lípami.

14.50 - K volební místnosti v Hluboši v budově, kde sídlí pošta, míří ze začáku především starší obyvatelé obce a lidé o hůlkách. Za dlouhým stolem sedí šestičlenná volební komise a může očekávat příchod 497 voličů. "Ve dvě hodiny už bylo za dveřmi plno," smějí se komisařky. Eva Červenková počítá, že zatím odvolila dvacítka lidí. Jakou si tipují účast? "Tu čtyřicítku nepřesáhne," míní komisařky.

14.30 - Dveře volebních místností jsou dokořán půl hodiny a komisaři v základní školy v Jincích mají napočítanou téměř čtyřicítku voličů a považují to zatím za velkou účast na to, že je teprve půl hodiny otevřeno. Mezi prvními se dostavili především zástupci starší generace, ale i obyvatelé, kteří se právě okolo vracejí z práce. Dva z komisařů se chystají s volební urnou k pánovi v ulici Jana Žižky, který je o tuto službu požádal. "Při minulých volbách to ještě problém nebyl, ale tentokrát už to nejde. Špatně chodím," říká muž.

14.00 - Otevřely se volební místnosti. Na Jinecku před některými volebními místnostmi už postávali první voliči.

Pokud teprve nyní zjistíte, že máte neplatný občanský průkaz, nebo vám byl třeba odcizen, i přesto máte šanci odvolit. Ve dnech voleb bude zajištěna služba na MěÚ Příbram za účelem vydání občanských průkazů bez strojově čitelných údajů (s platností na 1 měsíc) v souvislosti s výkonem volebního práva pro občany s trvalým pobytem ve správním obvodu Příbram. V pátek je služby poskytnuta od 14.00 – 22.00 hodin, v sobotu od 8.00 – 14.00 hodin na adrese ul. gen. Tesaříka 19 (naproti Sokolovně), v Příbrami I na oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů. K žádosti je občan povinen předložit 2 současné fotografie a neplatný občanský průkaz. V případě ztráty, odcizení, poškození nebo skončení platnosti občanského průkazu, a to i z důvodu úředního pobytu, předloží občan 2 současné fotografie, rodný list nebo platný řidičský průkaz (při ztrátě, odcizení nebo poškození občanského průkazu činí správní poplatek 100,-- Kč). Požádat o vydání občanského průkazu lze v pátek nejpozději do 21.30 hodin a v sobotu do 13.30 hodin. Pokud má občan neplatný občanský průkaz, nebo občanský průkaz nemá (v případě ztráty, odcizení) může volit na platný cestovní pas.

POZOR NA NEPLATNÉ HLASOVACÍ LÍSTKY

Některé lístky mají text natištěný šikmo a tím pádem se na ně nevešla všechna jména kandidátů nebo některé údaje. Problém se týká Příbrami, Rožmitálu a Dublovic.

„Vzhledem k tomu, že takový hlasovací lístek neobsahuje zákonem stanovené náležitosti a nejsou z něj patrné všechny údaje ze zákona o volbách do zastupitelstev krajů, byl by při hlasování neplatný. Vyzýváme proto voliče, aby, pokud ve svých sadách mají špatně vytištěné hlasovací lístky, požádali okrskovou volební komisi ve volební místnosti o vydání bezchybné sady hlasovacích lístků, kterou využijí pro hlasování," připomíná Pavlína Svobodová, mluvčí příbramské radnice.

NA KANDIDÁTCE JE ZESNULÝ POLITIK

Na hlasovacím lístku KSČM je na sedmém místě Jiří Svoboda, bývalý člen zastupitelstva Středočeského kraje a bývalý zastupitel Příbrami, který 23. srpna ve věku 64 let zemřel.

Podle vyjádření ze Středočeského kraje zákon o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů úmrtí kandidáta neupravuje.

„Není tedy ani upraven postup, kterým by bylo možné kandidáta, který zemřel po registraci kandidátní listiny, z této kandidátní listiny stáhnout. Pro krajský úřad nevyplývá ze zákona žádné oprávnění k vyzvání zmocněnce, aby odvolal kandidáta v případě jeho úmrtí, ani povinnost informovat voliče o této skutečnosti ve volebních místnostech. Stejně tak volební zákon neukládá zmocněnci povinnost, jak postupovat v případě smrti kandidáta před konáním voleb," vysvětlila zákon Helena Frintová, mluvčí kraje.

Český statistický úřad v těchto případech vychází ve svém zpracování z volebního zákona, tedy že neplatným kandidátem je pouze ten, kdo se vzdal kandidatury nebo byl odvolán. V případě zemřelého kandidáta pro zpracování dat platí, že pokud kandidát zemřel a není odvolán zmocněncem strany, jde o platného kandidáta a jsou mu i přiřazeny přednostní hlasy (pokud je obdržel). V případě, že takový kandidát bude zvolen, jeho mandát zanikne a nastoupí na jeho místo podle zákona náhradník.