„V horkých dnech se nám počty výjezdů zvýší zhruba o 10 až 20 procent oproti běžným dnům,“ říká Petra Effenbergerová, mluvčí středočeské záchranky.

Teplé počasí a sluneční záření může podle Effen-bergerové způsobit zdravotní potíže i zdravým lidem. Horka ohrožují i ty, kteří mají oslabený imunitní sys-tém po prodělané chřipce, viróze či střevních potížích. Všeobecně platí, že tropické teploty vítají děti a mladší lidé, ale starší generaci radost nedělají.

Horké počasí zvyšuje nároky i na obyvatele domovů pro seniory. Jejich zaměstnanci dbají na to, aby klienti dodržovali pitný režim

„Také je otírají častěji vlažnou vodou, ráno a večer se snažíme větrat a přes den pokoje zatemňujeme,“ uved-la Jaroslava Kocíková, ředitelka Domova seniorů v Sedlčanech. Jednou z metod, kterou v tomto krajském zařízení uplatňují, je infuzní terapie. Aplikují ji nejen v létě. „U některých klientů se setkáváme s tím, že vzhledem k jejich zdravotnímu stavu přijímají obtížně tekutinu. Podávání infuze žilami pro ně bývá často složité, protože ty bývají vzhle-dem k věku skleroticky změněné. Po dohodě s lékařkou proto u nich volíme infuzní terapii, což je modernější způsob zavodňování. Kanylu zavádíme do podkoží, většinou na břiše,“ říká ředitelka domova Jaroslava Kocíková.

A Jaroslava Kocíková ještě popisuje další postup: „Na kanylu napojíme hadičku s infuzním roztokem. Správný postup si osvojily vyškolené zaměstnankyně z ošetřovatelského úseku. Hydrataci především u ležících obyvatel domova sleduje s nimi nutriční terapeutka,“ poznamenala ředitelka s tím, že tento způsob je navíc úplně bezbolestný.

Pro zdravé lidi je pak proti vedru prevence jednoduchá, stačí přijímat dost tekutin. „Dospělý člověk by měl v takto teplých dnech vypít 2,5 až 3 litry tekutin denně. Lidé, kteří vědí, že mají v těchto dnech zdravotní problémy, by se měli vyvarovat fyzické námahy, příliš nevycházet ven nebo se alespoň držet ve stínu, nepobývat dlouho na přímém slunci, dostatečně pít a vyhnout se alkoholu. Alkohol stejně jako káva dehydratuje. Lékaři doporučují pít hlavně vodu a minerálky,“ radí Petra Effenbergová ze středočeské záchranky.

Lékaři doporučují kromě dostatečného příjmu tekutin nosit i pokrývku hlavy. Tak zabráníte úžehu. Důležité také je, zejména pro kardiaky, vyhýbat se rychlým přechodům z horka do zimy a z chladu do tepla, například z klimatizovaných místností ven na ulici. Rozdíl mezi klimatizovaným prostorem a venkovní teplotou by neměl přesáhnout deset stupňů Celsia.

Úpal pak hrozí při pobytu v teplých, dusných a nevětraných místnostech, v MHD a podobně. „Příznaky úpalu (přehřátí organismu) je bolest hlavy, zvracení, zmatenost, svalové křeče, periodické dýchání, ztráta vědomí a v nejhorším případě i šokový stav. První pomoc i terapie musí být zahájena ihned. Spočívá v ochlazování a monitorování tělesné teploty a vitálních funkcí,“ dodala mluvčí záchranky.

KAREL HUTR, MARIE BŘEŇOVÁ