Své si v horku prožívají senioři v domovech, které nejsou vybaveny klimatizací. Staří a nemocní lidé proto vyžadují větší péči, co se týká podávání tekutin a jiné dostupné druhy ochlazování. Například zaměstnanci sedlčanského domova seniorů se snaží co nejvíce ochránit v době tropických veder svoje svěřence.

„Dohlížíme na to, aby klienti byli vhodně oblečeni a samozřejmě dbáme na jejich pitný režim, protože někteří ani žízeň akutně nepociťují. Větráme především ve večerních a nočních hodinách, aby se v jednotlivých pavilonech teplota snížila," uvedla Jaroslava Kocíková, ředitelka tohoto krajského zařízení, které má kapacitu 300 míst.

„Začali jsme praktikovat infuzní terapie. Tímto způsobem zavodňujeme lidi, kteří jinak špatně ústy tekutiny přijímají. Velmi se nám osvědčila. Na tomto způsobu jsem se dohodla s paní doktorkou Šárkou Machovcovou, která u nás ordinuje. Ošetřující personál s touto metodou dostatečně seznámila," dodala ředitelka.

Co se týká ochrany malých dětí před vedrem, maminky vyjíždějí do ulic s kočárky chráněnými různými stínidly a vybavené Vedro v Příbrami. Davídek s babičkou u kašny na náměstí TGM.pitím. O potřebě zchlazení vypovídají i dovádějící děti v městských kašnách. Na nedostatek výjezdů si nemohou stěžovat středočeští záchranáři, ale ne zrovna ke kolapsům z veder, jak by se dalo očekávat. „Při denní službě jsme měli ve čtvrtek 345 výjezdů a obvykle to bývá kolem tří set. Žádný ale nebyl vyloženě ke kolapsu z horka, i když vyloučit se to ve výsledku nedá. Zdá se, že lidé vzali varování před vysokými teplotami vážně," říká mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová k čtvrtečním výjezdům na Příbramsko například k pádu z lešení, alergické reakci na bodnutí od včely, také k 23letému muži po požití drogy LSD či do Kempu Trhovky kvůli spolknutému střepu a v neposlední řadě kvůli sežehnutým zádům.

Vedro v Příbrami. Kropicí vůz u náměstí 17. listopadu.Velkou paseku dokáže v horkých dnech natropit popíjení alkoholu, jak tvrdí primář rakovnické záchranky Leoš Klik: „Alkohol v horku působí daleko rychleji než obvykle. Odvádí z organismu vodu, což je v teplém počasí nebezpečné. Alkohol se úžasně rychle dostává k mozkovým buňkám, což může vést ke stavům těžké opilosti i po jeho malých dávkách."

Neméně než lidé trpí ve tropických vedrech i zvířata. Například psí útulek Ochrany fauny na Sedlčansku musel už v prvních vlnách veder omezit venčení a své svěřence ochlazuje vodou z hadice. „Posílili jsme ranní venčení pejsků, aby se dostali na procházku všichni a odpolední venčení jsme omezili, protože to vedro je nesnesitelné. Hlavně ti starší pejsci to nesou špatně. Vody je ale málo, tak se snažíme šetřit a zbytečně s ní neplýtvat. Taky návštěvy veterináře jsme museli posunout na ranní hodiny, aby pejsci v autě netrpěli," popisuje horké dny v útulku vedoucí Karel Stehlík. CHLAZENÍ PSŮ v horku v Domově fauny v Hrachově.

Pozor by si lidé měli dávat také na bodavý hmyz, převážně vosy, které bývají v tomto období útočné. Svědčí o tom spousta případů v okolí každého z nás. Oběti štípnutí mívají často i alergickou reakci, která si vyžádá ošetření u lékaře. Oční lékaři dokonce varují, že z jedu může vzniknout zánět, který dokáže poškodit zrak.

Markéta Jankovská, Marie Břeňová