Už v týdnech před velikonočními svátky zažívala příbramská nemocnice návštěvy zástupců firem, spolků včetně hasičských sborů, obcí, škol, ale i jednotlivců, kteří přiváželi leccos: domácí dobroty, zásoby nealkoholického piva i minerálek, spoustu ovoce, sladkostí, trvanlivé potraviny, ale i přáníčka – a příbramské zahradnice dokonce připravily neobyčejně bohatou a pestrou květinovou výzdobu, aby i uvnitř nemocnice bylo vidět, že se venku hlásí jaro.

Jednoznačně laděné velikonočně pak byly dárky doručené během celého týdne na přelomu března a dubna. Hned od pondělka, kdy se objevili – už potřetí – skauti z Dobříše. Přivezli množství domácích dobrot; včetně beránka a mazance. Hned o den později dorazila nadílka z Voznice – včetně pití či třeba proteinových tyčinek. Středa byla jednodruhová, ale o to originálnější a také voňavější: Mateřská škola Podlesí poslala zdravotníkům velikonoční jidáše.

Ve čtvrtek se nemocnice pochlubila dárky od další školky, tentokrát od Mateřské školy Bratří Čapků z Příbrami: šlo o domácí pochoutky – a prý byly výborné. „I ty cestovaly spolu s jidáši na oddělení ARO, interní JIP a akutní příjem pacientů,“ upřesňuje nemocnice společně s poděkováním, jak se dar uplatnil. Stejný den a stejná oddělení se vztahují také k dobrotám a ovoci, jež zdravotníkům dodaly obec a Základní škola Hvožďany.

Mimořádně bohatá na velikonoční dárky byla pak neděle. Sváteční atmosféru v zázemí týmu oddělení anestezie a intenzivní medicíny pomohlo vyčarovat velikonoční pečivo včetně nazdobených kraslic z perníku od skautů ze Slivice. A nadílka od ZŠ Mníšek pod Brdy? Padesát domácích mazanců!

Zástupci této školy v neděli zavítali i do sedlčanské nemocnice. I ta chválí na facebooku, když zdůrazňuje, že vlastnoručně upečené velikonoční bochánky byly úžasné. A jako výborné sedlčanští zdravotníci v neděli chválili i chlebíčky od 1. ZŠ Sedlčany. Pochoutky zde přišly vhod očkovacímu týmu, na který zástupci 1. základní školy mysleli v uplynulých dnech opakovaně. A s dárky přišli i lidé ze sedlčanské ZŠ Propojení – rovněž opakovaně – z gymnázia či od dodavatele ovocných šťáv.

V neděli pak sedlčanské zdravotníky nadchlo květinové poděkování sestrám oddělení NIP1 (následné intenzivní péče) od rodiny jednoho z pacientů, Málem až vyhrknou slzy do očí nejen nad nádherou květin, ale i nad krásou slov, která je doprovodila. A ani jich nebylo třeba moc: „Andělům bez křídel říkáme zdravotní sestřičky.“

Květinovým poděkováním za obětavou pomoc se na facebooku pochlubilo také covidové oddělení Nemocnice Na Pleši – stejně jako výzdobou a výstavkou z tvorby zaměstnanců i pacientů. A řekli byste, že mezi tamějšími pacienty se v pondělí našli i koledníci s pomlázkami? Facebooková fotografie vyvrací všechny pochybnosti…