Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká radost v Kamýku! Hejtmanka přivezla do nejlepší obce Zlatou stuhu

Kamýk nad Vltavou /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ – Slavnostní atmosféra v sobotu panovala v Kamýku. Stal se nejkrásnější obcí v krajském kole soutěže Vesnice roku 2012. Radost je o to větší, že se kromě absolutně největšího ocenění v soutěži v podobě Zlaté stuhy může těšit ještě na milionovou odměnu.

23.7.2012
SDÍLEJ:

Slavnostní předání Zlaté stuhy obci Kamýk nad Vltavou. Foto: Radek Ctibor

Zlatou stuhu přivezla do Kamýku v sobotu středočeská hejtmanka Zuzana Moravčíková a s ní se na slavnost dostavil náměstek Marcel Chládek a předseda hodnotící komise a ředitel soutěže Viktor Liška. Nechyběl ani poslanec za Příbramsko Ivan Fuksa.

Vzácnou návštěvu lidé v Kamýku přivítali jak se patří. Před kulturním domem vyhrávala kapela, už venku vonělo občerstvení, ženy v krojích a různých kostýmech nešetřily pohoštěním a milým úsměvem.

V přízemí „kulturáku" se příchozí mohli podívat na výstavu místních školáků a spolků a rozšířit si tak obzory o životě v obci. V hloučku u dveří vesele štěbetaly členky místního tanečního spolku Country Baby. V jejich přítomnosti neměl nikdo čas na rozpaky. „Už jste byli nahoře? Napekly jsme „kamýčky", to jsou takové malé kamínky, ale nebojte se, zuby si na nich nevylomíte," vyzývala k zobnutí členka spolku Miloslava Postawová.

V sále plném lidí, který už hodně pamatuje, a na vzhledu to rozhodně nebylo znát, se vzpomínalo na léta minulá, na záplavy a následné opravy. Sešli se tu i zástupci dalších středočeských, o něco „méně úspěšných" obcí, aby převzali diplomy. Každá z nich je v nějaké oblasti opravdu dobrá. Odpolední program v sále byl vkusný a vtipný, slavnostní projevy prokládaly místní spolky svými vystoupeními. Samozřejmostí bylo vystoupení tanečního souboru Kamýček, proslaveného folklorním tancem nejen u nás, ale i v zahraničí.

Celkem 278 obcí ze třinácti krajů České republiky soutěží o titul Vesnice roku 2012. Hodnotí se v nich například společenský život, aktivity občanů, péče o stavební fond a obraz vesnice, péče o krajinu nebo připravované záměry.

Obce oceněné v krajském kole získávají příslib dotace v rámci podprogramu Podpora obnovy a rozvoje venkova ve výši 600 tisíc korun za Modrou, Bílou nebo Oranžovou stuhu a 1 milion korun za Zlatou stuhu.
Vítěz celostátního kola získá příslib dvoumilionové dotace. Za Středočeský kraj se do letošní soutěže přihlásilo 21 obcí.

O slavnostní atmosféru se postarali obyvatelé Kamýku a místní spolky

Slavnostní předání Zlaté stuhy obci Kamýk nad Vltavou.

„V Kamýku je spousta věcí, na které by člověk mohl být pyšný. Asi nejvíc na to, že se tu udržuje čistota, prostě, že se tu dobře žije," pěla chválu na obec Kateřina Ptáčková (vpravo), která spolu s přáteli před kulturním domem rozdávala příchozím dobrůtky a úsměv.

Slavnostní předání Zlaté stuhy obci Kamýk nad Vltavou.

COUNTRY BABY. Tak se jmenuje skupinka kamýckých žen, které prý nechtějí posedávat doma, a tak stále vymýšlejí nějakou zábavu. Pravidelně se scházejí v tělocvičně a nacvičují country tance. Do nich zasvěcují i děti a jak je příležitost, jako třeba v sobotu při předávání Zlaté struhy, zatančí pro diváky. „Ještě máme trochu síly, tak proč bychom posedávaly po lavičkách. Scházíme se, nacvičujeme, nasmějeme se u toho, drbeme a ještě si zatancujeme. Už jsme byly na Bambiriádě, na zábavě v Oborách," svěřila se po přivítání Miloslava Postawová, předsedkyně kamýckého svazu důchodců (na snímku druhá zleva). Vpravo od ní stojí umělecká vedoucí Zdeňka Recmanová. Kvůli slavnosti si prý musely „odskočit k pečení" z letního tábora, kde je Zdeňka hlavní vedoucí. 

Starosta Petr Halada: Lidé mi blahopřejí a já zas jim

Slavnostní předání Zlaté stuhy obci Kamýk nad Vltavou.

JEDEN bez druhého by nedokázal nic. To starosta Kamýku Petr Halada (na snímku) moc dobře ví a se sympatiemi k obyvatelům obce se netají. Oni ho mají také rádi. Pravděpodobně v tom tkví úspěch, kterého se po letech soutěžení dočkali.

Jste nejhezčí a nejlepší vesnicí středočeského kraje. Co tomu říkáte vy, lidi, jak si užíváte atmosféru předávání?
Jsem samozřejmě velmi rád a stejně tak i všichni občané. Jednak mi blahopřejí a já blahopřeju jim, takže atmosféra je opravdu příjemná, milá.

Čekali jste tentokrát takovéhle vítězství?
Popravdě říkám, že ne. Soutěžíme už několik let a vždycky jsme vyhráli nějaký diplom nebo stuhu. Říkali jsme si – buď a nebo.

Kraj Kamýku přislíbil milion korun. Jak s penězi naložíte?
To naprosto netuším. Když dostaneme peníze, jako dříve například za dvě Bílé stuhy a Modrou stuhu, tak si o tom vždycky rozhodovali lidé v anketě. Znovu to nechám na nich. Peníze získali de facto oni.
Zaznělo tu, že obec Ratměřice, z níž pochází předseda komise, se staly vicemistry Vesnice roku v Evropě.

Načerpal jste od obce nějakou inspiraci?
Čerpám inspiraci ze všech obcí, které projíždím. Hodně cestuji po vlastech českých, jak na kole, vlakem, tak i pěšky nebo autem. Jezdím z jedné vesničky do druhé a musím říct, že obec Ratměřice je opravdu výstavní, moc si to zaslouží.

Autor: Markéta Lišková

23.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení