Malý kuchyňský robot za 2030 korun. To je pomocník, kterého si Šárka Vitásková z Příbrami nedávno pořídila. Pokud by odečetla ze svého nákupu deset korun, získala by představu, na kolik peněz se sníží částka člověku čekajícímu na úřadě na sociální podporu v hmotné nouzi po jejím půlročním pobírání. Od července se Příbram připojí k městům, která umožňují v rámci veřejné služby nezaměstnaným lidem pobírajícím tyto dávky pracovat 20 hodin měsíčně pro město a v důsledku toho se jim podpora zvýší na původních 3126 korun.

„Myslím, že stejně jako většina ostatních lidí si nedokážu představit život s takovou částkou. Dva tisíce utratím za měsíc jen za dojíždění,“ řekla Šárka Vitásková.

Podle příbramského místostarosty Ivana Šedivého jsou možnosti práce celkem bohaté. Především by se jednalo o udržování čistoty ulic a veřejných prostranství, ale například by mohli nezaměstnaní pomáhat i v oblasti kultury nebo sociální péče.

„Na pomocné práce se nám vždycky bude někdo hodit. Mohl by natírat ploty nebo sekat trávu. I když to bude hodně náročné na organizaci, dá se to zvládnout. Otázkou zůstává, jestli ti lidé budou chtít pracovat,“ řekl Pavel Pikrt, ředitel sportovních zařízení města Příbram.

Lidé často zaměňují různé typy pro město prospěšných prací. Veřejně prospěšná práce se týká dlouhodobě nezaměstnaných, jejichž práci třeba u technických služeb platí úřad práce. Druhou možností je obecně prospěšná práce, což je součástí trestu a dotyčný nemá nárok na ohodnocení. V Příbrami k tomu nyní přibude i veřejná služba, jež je určena lidem pobírajícím sociální dávky v hmotné nouzi. Podle příbramského úřadu se nabídka týká asi 150 lidí.