Během následujících deseti dnů chce nemocnice očkovat další pracovníky kritické infrastruktury. Podle metodiky Středočeského kraje se zatím vakcíny aplikují právě zaměstnancům kritické infrastruktury, zdravotníkům a rizikovým pacientům v ústavech sociální péče.

„Postupně bychom měli přecházet na rizikové pacienty v domovech seniorů a léčebnách dlouhodobě nemocných. Pokud bude stále dostatek vakcín a fungovat zásobování, zhruba v únoru by se měla začít očkovat veřejnost, která se nyní může zaregistrovat prostřednictvím formuláře,“ připomněl Janota.

Oblastní nemocnice v Příbrami zatím nevypsala žádné volné termíny pro očkování z důvodu omezených dodávek vakcín. „Začátek očkování veřejnosti bude závislý na dodávkách vakcinačních látek a aktuální metodice, v průběhu ledna s ním spíš nepočítáme,“ poznamenal Janota.

Dobrou zprávou je, že nemocnice má od pondělí 18. ledna mrazicí box, který dokáže delší dobu uchovat i vakcínu od společnosti Pfizer. „To nám výrazně ulehčí logistiku očkování,“ uvedl Janota.

Pozitivní je podle něho i informace o počtu hospitalizovaných pacientů s koronavirem, který se snížil na sedmapadesát. „Stále ale jde o vysoké číslo, i vzhledem k tomu, že jedenáct z těchto pacientů vyžaduje intenzivní péči,“ dodal.

Do první vlny očkování proti covidu-19, která bude probíhat v lednu a únoru letošního roku, patří také občané ve věkové skupině osmdesát a více let.

Zájemci se musí zaregistrovat v centrálním rezervačním systému. S registrací, která probíhá přes webové stránky crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz, mohou seniorům pomoci rodinní příslušníci, praktičtí lékaři nebo se lze obrátit na linku podpory 1221.

Při registraci přes internet a potvrzovací PIN kódy zasílané na mobilní telefony mohou být lidé v tomto věku bezradní. Řada měst jim proto nabízí pomocnou ruku, patří mezi ně i Příbram.

„Pro naše seniory, kteří si s registrací nedokážou poradit, nabízíme alternativu. Na zelené lince města 800 555 600 jsou pracovníci připraveni pomoci s registrací. Na toto číslo je možné volat ve všedních dnech v čase od 8 do 15 hodin,“ uvedl příbramský starosta Jan Konvalinka.