Podobně jako v Kozárovicích i v Obecnici sliboval provozovatel v případě umístění elektrárny peníze. Obecnice měla dostávat 150 tisíc korun ročně za jeden větrník.

Možných 300 tisíc korun za dva větrníky, které by každým rokem posílily rozpočet, je pro takovou obec nezanedbatelná částka. Nepopírá to ani starosta Obecnice Josef Karas, ačkoliv, jak řekl za svoji osobu, se mu něco podobného příliš nezamlouvá.

Z výstavby nakonec sešlo

„Udělali jsme si průzkum mezi lidmi a řekli jsme si, že nic podobného tady nechceme už z toho důvodu, co bude, až někdy skončí životnost větrníků. Rozhodli jsme i na základě našeho svědomí, že nebudeme podporovat něco, co není zrovna moc estetické,“ sdělil Deníku starosta obce Josef Karas.

V Kozárovicích jsou někteří proti, jiným stavba nevadí

Záměr se nelíbí nyní i řadě obyvatel Kozárovic. Deník se v pátek vypravil do vesnice, aby zjistil, jak obyvatelé záměr firmy vnímají.

„Já s tím nesouhlasím. Možná, kdybych to někde viděl a zjistil, jestli to má nějaký takovýhle vliv, třeba bych i změnil názor. Co se takhle povídá, tak s tím nesouhlasí hodně lidí. Je pravda, že takovouhle opičárnu si tady ani neumím představit,“ řekl doslova Deníku Otta Chochola z Kozárovic. Najdou se i místní nebo chalupáři, kterým se naopak větrníky dokonce líbí a když prý přinesou obci peníze, proč je nepostavit.

Proti výstavbě větrného parku v Kozárovicích vystupuje už od počátku občanské sdružení Březina. „Prvním cílem je zabránit, aby v okolí vrchu Březina, to je v oblasti, která se nachází v blízkosti obcí Chraštice, Chraštičky, Bukovany, Sedlečko a Kozárovice, byla vystavěna série větrných elektráren,“ píše se na webových stránkách sdružení. Členové sdružení jsou proti záměru a považují lokalitu Březina za jedinečnou, s poměrně zachovanou přírodou, žádnými továrnami, ale pouze jen s lomy, nejsou tam žádné výrazné areály zemědělského družstva, ale jen několik chatových oblastí.

Kromě jiného je lokalita docela blízko Bukovan, kde je kvůli dobrým klimatickým podmínkám, čistotě ovzduší a nízké úrovni hluku dětská léčebna. Větrným elektrárnám osobně příliš nefandí Jiří Grünbauer, ředitel Dětské odborné léčebny Ch.G. Masarykové v Bukovanech. „Co se týče zmiňované výstavby u Kozárovic, nevím zatím nic konkrétního, ale určitě něco podobného vzhledu krajiny nepomůže,“ dodal Jiří Grünbauer.

ANKETA: Jak vnímáte výstavbu větrníků v Kozárovicích?

close zoom_in

Petr Kros, Chraštičky

Není to zase až tak špatný nápad. Souhlasím s tím a nevadí mi to. Záleží také, kde to bude umístěné a jestli s tím budou souhlasit lidé z Kozárovic.

close zoom_in

Jaroslav Kliment, Kozárovice

Já osobně jsem proti. Jestli to postaví na vrchu Březina, bude z toho hluk a zvířata se asi také budou bát. Nejvíce se obávám hluku. Jestli se změní ráz krajiny, nevím.

close zoom_in

Helena Ježková, Praha

Máme v obci chalupu. O větrném parku vím. Zhruba před třemi lety se to řešilo. Od té doby jsem o tom neslyšela. Kdyby to nedělalo rámus, byla bych pro.

close zoom_in

Otta Chochola, Kozárovice

Já s tím nesouhlasím. Prý to ruší televizní signál, ale nemám s tím žádnou zkušenost. Co se takhle povídá, tak s tím nesouhlasí hodně místních lidí.