V Příbrami zahájí letošní advent v sobotu odpoledne, kdy se na náměstí TGM v centru bude rozsvěcovat vánoční strom, připravené jsou také nejrůznější hudební nebo taneční vystoupení či zcela nový videomapping. Chybět nebude ani sněhová nadílka, vánoční dílničky, adventní trh, zkrátka pro každého něco.

„Zahájením adventu bude provázet známá moderátorka Romana Navarová, která úderem 15. hodiny zahájí sobotní sváteční program. Na náměstí vystoupí Codex Temporis a Trio Acoustix. Hned dvakrát bude pódium patřit Magdaléně Urbanové, při prvním vstupu potěší pásmem písní především dětské publikum, a při vstupu druhém si jako hosta přivede Báru Basikovou. Těšit se můžete také na taneční vystoupení, o které se postará folklórní soubor Benešáček,“ zve na sobotní program mluvčí města Eva Švehlová.

S blížícím se podvečerem přijde na řadu očekávané rozsvícení vánočního stromu za doprovodu fanfár Příbramských žesťů. Před samotným rozsvícením k občanům promluví starosta města a farář ze Svaté Hory, který zároveň požehná adventní věnec.

„Na tento slavnostní den je připraven zcela nový videomapping s názvem Vánoční tradice z dob dávných i současných, který bude ke zhlédnutí dvakrát. Poprvé po rozsvícení stromu a podruhé po posledním vystoupení večera, o které se postará oblíbená skupina Žalman & spol.,“ dodává Eva Švehlová.

Výše uvedený program doplní další aktivity. Děti se mohou těšit na hromadu sněhu a vánoční tvořivé dílničky. Jako novinku letošního zahájení adventu můžeme uvést fotokoutek, který bude veřejnosti k dispozici i při bronzovém a stříbrném adventním víkendu. Celé odpoledne a podvečer na náměstí bude probíhat adventní trh s bohatým občerstvením.

V Dobříši se zahájení adventu společně s rozsvícením vánočního stromu uskuteční až ve čtvrtek 6. prosince, nicméně vánočně laděný programu už v sobotu nabídne koncert, který se koná v Zrcadlovém sále dobříšského zámku Dobříš od 19 hodin. Účinkovat budou Vratislav Kříž (baryton), Yukiko Kinjo (soprán), Jitka Hosprová (viola), vynikající Kateřina Englichová (harfa), Jaroslav Šaroun (klavír). Na programu zazní skladby od W. A. Mozarta, A. L. Webbera, A. Dvořáka, B. Smetany a dalších. V době 16 do 18 hodin si na zámku mohou návštěvníci zdarma prohlédnout výstavu Šlechta v boji za českou státnost v Galerii JCM a také výstavu k výročí 100 let vzniku republiky v předsálí návštěvního centra.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu je na sobotu připravené také ve Staré Huti na Dobříšsku. Uskuteční se v parku od 17 hodin a je připravený program dramatickým a tanečním kroužkem ZŠ Stará Huť pod vedením Dagmar Majzelové a Romany Mocové. Připraveno je i něco na zub, především tradiční občerstvení a horné nápoje.

V Podbrdském muzeu, ve společenském centru a na náměstí v Rožmitále pod Třemšínem se bude v sobotu od 10 do 16 hodin konat tradiční Vánoční jarmark lidových řemesel. Ve stodole muzea jsou připravené ukázky kování cvočků a bude tu dílna se zdobením perníčků. Po jarmarku bude následovat Zahájení adventu na nádvoří Podbrdského muzea, kde v půl šesté večer vystoupí žáci rožmitálské základní školy a poté se vydá zvonkový průvod na náměstí, kde se v 18 hodin rozsvítí vánoční strom.