O stavbě druhé haly se ve věznici začalo mluvit už koncem roku 2018. „Pro nás je ta hala velmi důležitá, neboť zaměstnávání odsouzených a vytvoření si pracovních návyků je vlastně jádrem výkonu trestu,“ uvedl Petr Červený s tím, že mnozí z odsouzených totiž nikdy nepracovali a nemají tedy žádné pracovní návyky.

V areálu je už jedna pracovní hala v provozu. V ní odsouzení, kteří mají zájem pracovat, kompletují například části interiérů do vozidel nebo části elektrorozvodných skříní a podobně.

V současné době je ve věznici na Bytíze přes tisíc vězňů, z nichž necelé čtyři stovky pracují. Část z nich pracuje na pracovištích mimo areál věznice, nicméně tyto pozice nejsou vhodné pro odsouzené za těžší trestnou činnost.

„Hala umožní zaměstnat 50 vězňů na jednu směnu, tedy při třísměnném provozu okolo 150 odsouzených, za využití všech bezpečnostních prvků, kterými disponujeme,“ řekl ředitel a dodal, že by se zaměstnanost ve věznici zvedla skoro o 10 procent.

Nyní je vybraný zpracovatel projektové dokumentace na halu. Na stavbu má věznice přislíbených zhruba 12 milionů korun. Práce začnou na konci roku. Pokud vše půjde dobře, měla by být hala k využití začátkem roku 2020,“ dodal Červený.