Filmy, které se dříve prodávaly za pět set korun, se dneska dají sehnat v trafice v papírovém obalu za padesát. Tento stav zrovna nenahrává kamenným videopůjčovnám, které se v rostoucí konkurenci stále hůře prosazují.

„Dříve jsem půjčovnu navštěvovala, ale jen občas. V současné době už tam nechodím vůbec, spíš si koupím levné filmy, které teď vycházejí, nebo se na ně dívám u přátel,“ řekla studentka Eva Novotná.

Podle majitele příbramské videopůjčovny Jiřího Hofmana využívají lidé těchto služeb stále méně. Ze tří příbramských poboček své videopůjčovny pravděpodobně jednu zavře i on. „Od roku 2004 návštěvnost všude klesá,“ sdělil Hofman. Podle jedné z pracovnic videopůjčovny přijdou někdy za den třeba jen čtyři lidé.

Nejen levná DVD, ale i možnosti internetu ubírají klasickým videopůjčovnám zákazníky. A řeč není zdaleka jen o nelegálním stahování filmů, ale i o nových online videopůjčovnách, kde se divák za poplatek, ale z pohodlí domova, může na svůj oblíbený film nebo seriál snadno podívat.

Ve virtuální Videopůjčovně České televize stačí například pro sledování filmů stáhnutí příslušného programu, registrace a nabití účtu. Podle redaktora tiskového útvaru České televize Štěpána Jandy je v současnosti do této služby zaregistrovaných asi 119 tisíc uživatelů. „Tradičně největší zájem projevují diváci o předpremiéry seriálů, které jsou uváděny s týdenním předstihem oproti televizní premiéře. Dosud největším hitem se staly na podzim roku 2008 předpremiéry Nemocnice na kraji města – Nové osudy,“ dodal Janda.

Výhoda videopůjčovny je ale oproti tomu podle Hofmana v kvalitě obrazu půjčených disků. „Klasické kazety už prakticky nepůjčujeme, rozprodáváme je momentálně za deset korun. Ale DVD a disky Blu-ray z videopůjčoven nabízejí přece jen lepší kvalitu. Chodí si sem pro ně především lidé s domácími kiny nebo novými přehrávači,“ dodal Hofman. Zákazníkům prý nabízejí i akce, jako je čtvrté půjčené DVD zdarma nebo renovaci poškrábaných disků. Uvažuje také o automatu, kde by si lidé mohli půjčovat nejnovější DVD čtyřiadvacet hodin denně.

Nejvíce zákazníků prý chodí večer, když jsou lidé nespokojeni s televizní nabídkou. „Dobré jsou také pátky, soboty a deštivá léta. Lidé na déšť nadávají, ale já jsem spokojený,“ uzavřel Jiří Hofman.

Situace je pro něj sice těžší než před pár lety, budoucnosti se ale příliš neobává. Trendy ze západu totiž prý ukazují, že návštěvnost ve videopůjčovnách opět stoupá.

LUCIE NEKOLNÁ