VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vládnutí v Příbrami zasluhuje podle prvního místostarosty Petra Kareše revizi

Příbram/ Před senátními a krajskými volbami začalo být v Příbrami dusno. Místostarosta Petr Kareš podezřívá starostu Josefa Řiháka z toho, že má ČSSD příliš pravomocí.

2.7.2008 27
SDÍLEJ:

Josef Řihák ve své kancelářiFoto: Deník/Jiří Votruba

Po necelých dvou letech společného vládnutí SNK-ED a ČSSD se první místostarosta Příbrami Petr Kareš (SNK-ED) domnívá, že spolupráce v koalici dospěla do stavu nutné revize. Podle něj je i přes některé úspěchy načase zhodnotit stávající situaci uvnitř koalice a vyzvat ČSSD k naplňování povolebních dohod.
Petr Kareš kandiduje za SNK-ED v krajských volbách a Josef Řihák je na kandidátce sociální demokracie do blížících se senátních voleb.
„Nejsem spokojen s rostoucí tendencí partnerů z ČSSD vyhýbat se věcné diskuzi a soustřeďovat rozhodovací pravomoci výhradně do svých rukou,“ uvedl první místostarosta Příbrami Petr Kareš. Ten uvádí, že se zastupitelé z řad sociální demokracie snaží soustředit veškerý vliv na důležitých postech radnice. Jako příklad uvádí rozhodnutí o změně organizační struktury městského úřadu, která byla prosazena navzdory nesouhlasu SNK-ED. „Výsledkem je to, že pod řízení ČSSD přešel odbor investic, který v rámci koaličních dohod o kompetencích patřil mezi resorty v gesci SNK-ED, konstatuje místostarosta.
Podle Petra Kareše se jedná o naprosto svévolný krok koaličních partnerů, který výrazně omezuje možnost podílet se na řízení a přípravě investičních záměrů města. Ten také považuje za porušení koaličních dohod a významný signál o změně způsobu jednání ČSSD vůči koaličním partnerům. Nelíbí se mu ani to, že město odmítá transformaci technických služeb.
Starosta Josef Řihák všechna nařčení odmítá a říká, že prohlášení Kareše považuje za podraz.
„Navíc o nás kritizuje za technické služby, které jakožto sociální demokrat nebudu chtít nikdy zprivatizovat a vedením technických služeb je pověřen zrovna pan Kareš,“ reagoval Řihák s tím, že vše je ze strany místostarosty Kareše zjevnou snahou zviditelnit se před volbami.
Řihák to považuje za velkou předvolební hru, kterou zcela nechápe. „Pan Kareš nás vyzývá ke komunikaci a sám to řeší prostřednictvím médií, kam rozeslal tiskovou zprávu v době mé nepřítomnosti a také místostarosty Beneše (ČSSD),“ tvrdí starosta.
Petr Kareš sdělil v týdnu novinářům, že se opustit koalici nechystá. Na to řeklŘihák, že pokud někdo opustí koalici, může tak jedině na základě rozhodnutí zastupitelstva.
Mimořádné zasedání příbramských zastupitelů se koná už příští pondělí.


Vyjádření prvního místostarosty PetraKarešeo současné situaci v koalici:

Po necelých dvou letech společného vládnutí SNK-ED a ČSSD se první místostarosta Příbrami Petr Kareš (SNK-ED) domnívá, že spolupráce v koalici dospěla do stavu nutné revize. Podle něj je, i přes některé úspěchy, načase zhodnotit stávající situaci uvnitř koalice a vyzvat ČSSD k naplňování povolebních dohod.

„Hodlám vyzvat naše koaliční partnery z ČSSD k diskuzi nad stavem komunikace uvnitř koalice, protože nejsem spokojen s jejich rostoucí tendencí vyhýbat se věcné diskuzi a soustřeďovat rozhodovací pravomoci výhradně do svých rukou,“ uvedl první místostarosta Příbrami Petr Kareš. Jako příklad uvádí nedávné rozhodnutí o změně organizační struktury Městského úřadu, která byla prosazena navzdory nesouhlasu SNK-ED. Výsledkem je to, že pod řízení ČSSD přešel odbor investic, který v rámci koaličních dohod o kompetencích patřil mezi resorty v gesci SNK-ED. Podle Petra Kareše se jedná o naprosto svévolný krok koaličních partnerů, který výrazně omezuje možnost podílet se na řízení a přípravě investičních záměrů města. „Osobně ho považuji za porušení koaličních dohod a významný signál o změně způsobu jednání ČSSD vůči koaličním partnerům,“ dodal Petr Kareš.

Podle Petra Kareše je tato situace opravdu vážná, ale zároveň se nabízí její řešení. „Jsem si vědom úspěchů, kterých tato koalice dosáhla. Podařilo se nám například stabilizovat a poté navýšit finanční prostředky určené na školství, což považujeme za velmi důležité. Nechceme působit jako destruktivní síla uvnitř koalice, ale zároveň musíme dbát na naplňování koaliční smlouvy. Je třeba obnovit diskuzi uvnitř koalice,“ řekl místostarosta Petr Kareš. Jako první krok se chystá sejít se svými kolegy z kandidátky a vypracovat jasné stanovisko k situaci uvnitř koalice. „Poté oslovím naše koaliční partnery a navrhnu jim diskuzi o změnách ve způsobu jednání v koalici a o naplňování povolební dohody o spravování města Příbram,“ dodal Petr Kareš.

Prohlášení klubu zastupitelů ČSSD Příbram k vyjádření p. prvního místostarosty Příbrami Ing. Petra Kareše o koaliční spolupráci v Příbrami:


Klub členů městského zastupitelstva v Příbrami zvolených za Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD) se zásadně ohrazuje proti tvrzením p. prvního místostarosty Příbrami Ing. Petra Kareše uvedeným v tiskové zprávě, kterou ve středu 25. června 2008 rozeslal Ing. Petr Kareš zástupcům sdělovacích prostředků. Ing. Petr Kareš, který byl do zastupitelstva zvolen za politickou stranu Sdružení nezávislých kandidátů – Evropští demokraté (SNK – ED) ve své tiskové zprávě napadá doposud dobrou spolupráci koalice ČSSD s SNK-ED, která podle našeho názoru ve vedení města Příbrami funguje.
Jsme přesvědčeni, že koalice ČSSD a SNK-ED v Příbrami za necelé dva roky spolupráce dosáhla výrazných úspěchů. Některé dílčí rozpory jsme až dosud s našimi koaličními partnery dokázali vždy vyřešit s cílem splnit náš hlavní společný cíl, kterým je služba našim spoluobčanům.
Nyní ale musíme veřejně vyslovit zásadní nesouhlas s tvrzením p. místostarosty Kareše, který prohlásil, že ČSSD v Příbrami porušuje koaliční dohodu s SNK-ED.

Vyzýváme naše koaliční partnery z SNK-ED k jednání o řešení případných věcných problémů s cílem najít společnou řeč při naší případné další spolupráci v současném volebním období.
Domníváme se, že řešení případných drobných rozporů, které se při koaliční spolupráci mohou vyskytnout, je lepší hledat společně u jednacího stolu, než každý zvlášť na stránkách novin.

Přestaňme si vzkazovat naše vzájemné výhrady přes média. V zájmu našich spoluobčanů – vraťme se k společným jednáním!


Za klub zastupitelů města Příbrami zvolených za ČSSD
MVDr. Josef Řihák, starosta Příbrami

Autor: Karel Hutr

2.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 27
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení