„Akceptujeme, že je poměrně hodně stížností a připomínek k houkání vlaků a snažíme se ve spolupráci s Českými drahami a jejich složkami najít řešení,“ uvedl příbramský místostarosta Ivan Šedivý.

„Nyní jsme ve fázi určité studie a jdeme až k projektové přípravě. Následně bude proveden finanční rozpočet a pak budeme dál jednat o tom kdo, co a jak bude financovat. Řešením by mělo být zvukové signalizační zařízení, tedy zvonky a světla,“ doplnil Šedivý.

Přechod vznikl u Junioru loňské léto, vyšel celkem na necelé dva miliony korun. Houkání vlaků při příjezdu k nechráněnému přechodu je z bezpečnostních důvodů nařízeno železničními předpisy a toto houkání musí být dokonce opakované, což nelze změnit.

Obyvatelé domů v blízkosti přechodu ale sepsali petici, v níž si stěžují na zhoršení kvality bydlení kvůli táhlému a pronikavému troubení desítek vlaků denně a požadují nápravu.

Problém může vyřešit právě výstražné zařízení kombinující světelnou a zvukovou signalizaci. Jenže takový nápad by mohl ve výsledku stát až třikrát tolik, než kolik město zaplatilo za samotný přechod. Náklady by se totiž mohly vyšplhat i třeba na šest milionů korun.

„Je to trochu otravné, ale já už jsem si víceméně zvykla. Ve městě člověk stejně každou chvíli slyší sanitky nebo na nebi letadla. Ale chápu, že někdo může být vůči hluku více citlivý,“ komentovala situaci Michaela Pavelková z Příbrami, která bydlí nedaleko železničního přechodu a každý den chodí přes přechod venčit psa.