Smečce vlků, která žije v oblasti Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, se daří. Letos na jaře se totiž rozrostla nejméně o čtyři mláďata, které zachytila fotopast Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Ta byla nainstalovaná přímo v národní přírodní rezervaci Břehyně – Pecopala, kde se vlci pohybují.

Podle zoologa Správy CHKO Kokořínsko Luboše Berana jde o první snímky letošních mláďat. Ještě loni na podzim prý tvořilo smečku sedm zvířat, kolik jich je v současné době, není podle něj jasné.

„Po delší odmlce, kdy se vlci ve fotopastech objevovali jen sporadicky, na nás minulý týden čekalo příjemné překvapení. Na několika desítkách záznamů se objevuje jedno až čtyři vlčata. Jsou ve viditelně mladším věku než jejich sourozenci zachycení fotopastmi v minulých letech. Odpovídá tomu i doba pořízení snímků – konec června. Třeba v roce 2014 byla mláďata zachycena až na přelomu července a srpna," řekl Luboš Beran.

Celkový počet vlků v Máchově kraji není aktuálně přesně znám, vloni na podzim a v následujících zimní měsících smečku tvořilo minimálně sedm vlků.

„S mapováním vlků pomáhají během roku dobrovolníci Vlčích hlídek, kteří zatím sebrali přes 60 vzorků trusu na potravní a parazitologickou analýzu, z nichž přes dvacet bylo čerstvých, tedy vhodných i pro genetickou analýzu," konstatoval koordinátor monitoringu velkých šelem Miroslav Kutal z Hnutí DUHA. Podle něj je pravděpodobné, že některá z předloňských a loňských mláďat už smečku opustila nebo v nejbližší době opustí a budou hledat nová teritoria.

Výskyt vlků byl v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj potvrzen v roce 2014. Od té doby se jim daří a úspěšně se rozmnožují. V oblasti mají podle odborníků dostatek kořisti, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Velkým přínosem vlka v krajině je tak podle ochránců přírody regulace těchto v české krajině přemnožených zvířat, která poškozují lesní porosty. Vlci dokážou v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace se nachází v německé Lužici, kde se dokázali přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině.

Někteří lidé se obávají, že vlci budou zabíjet hospodářská zvířata, což se samozřejmě může stát. Případné škody způsobené vlky proto chovatelům hradí stát prostřednictvím krajů.