Do zaparkované dodávky v lese pod vrcholem Plešivce na Jinecku se před několika dny vkradl neznámý pachatel. Odnesl si elektrocentrálu, motorovou pilu a další nářadí za téměř 200 tisíc korun.
Další vloupání do aut se odehrálo minulý týden v areálu dopravní firmy v Příčovech na Sedlčansku. Zloděj odcizil ze dvou nákladních vozů dvě motorové pily a odčerpal 300 litrů motorové nafty. Po jeho návštěvě zůstala majiteli firmy škoda za 41 tisíc korun.
Vykrádání aut na Příbramsku je takřka na denním pořádku. Někdy je nahlášeno několik vloupání za den. V loňském roce řešili policisté na Příbramsku celkem 1127 vloupání do aut. Například na Berounsku je za rok 2007 nahlášeno 346 vykradených aut.
Řada řidičů ovšem drobnější krádež nenahlásí. Skutečný počet vykradených nebo jenom násilím otevřených aut je tedy větší a každým rokem má vzrůstající tendenci. Zatímco v roce 2005 eviduje policie 924 případů, v roce 2006 je to už 984 vloupání do aut. Na Příbramsku se také ztratí za rok mnoho aut. V roce 2005 odcizili zloději 134 vozidel, o rok později to bylo 146 aut a v loňském roce už 201.
Vykrádání aut je nejčastější na parkovištích před obchodními domy, ale také v některých zapadlých uličkách Příbrami. Když vypukne houbařská sezona, vyhledávají zloději auta zaparkovaná při lesních cestách.
„Když jdu na houby, neberu si auto. K lesu se nechám dovézt od známého a ten pro mě potom přijede,“ řekl Deníku Václav Kučera, chalupář z Rožmitálska, kterému vloni zloděj v lese rozbil okno u auta a sebral autorádio.
Řidiči podle policie někdy zlodějům nahrávají tím, že nechávají v zaparkovaných autech zavazadla i cennosti a to často i na viditelných místech.
„Z toho důvodu jsme se dohodli s majiteli příbramských supermarketů a nechali jsme nainstalovat na parkovištích dvanáct dodatkových tabulí s nápisem Vaše auto není trezor,“ řekla k tomu mluvčí příbramské policie Lenka Pavlová.
Vykrádání a poškození aut se poměrně často děje také před turisticky atraktivními místy. Své zkušenosti s tím má i ředitel hornického muzea Josef Velfl. Před časem měl návštěvu z východočeského nakladatelství. „Přijeli, aby nafotili některé naše exponáty. A za tu krátkou chvíli, co parkovali před kanceláří v areálu muzea, jim někdo vykradl vůz. Přišli o osobní věci a poměrně velká škoda byla na autě,“ popsal nepříjemný zážitek Velfl s tím, že to byla svým způsobem pro muzeum ostuda.
Vykrádání aut se stává noční můrou všech řidičů. Policie dokonce v letošním roce vyšetřovala vloupání do sedmi aut během jediného dne. Škoda se vyšplhala na téměř 200 tisíc korun. Kromě dvou případů se všechny ostatní krádeže odehrály v Příbrami. Šok musel zažít majitel octavie, když přišel ráno ke svému vozu. „Zloděj mu z auta zaparkovaného v ulici Obránců mírů ukradl autorádio, navigaci a povinnou výbavu. Zničené bylo i víčko od palivové nádrže, ze které zmizelo 30 litrů nafty. Po návštěvě lupiče zůstalo rozbité čelní sklo, včetně okna ve dveřích, promáčknutý blatník a zničené dveře. Ničema ještě stačil udělat vrypy do palubní desky. Škoda na octavii byla vyčíslena na více než 80 tisíc korun,“ připomněla policistka Lenka Pavlová.