Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda v Sedlčanech podraží, cena se srovná s Příbramí

Sedlčany – Spotřebitelé zaplatí za kubík pitné vody ze Želivky, která přitéká nově vybudovaným přivaděčem, až do konce letošního roku stejnou cenu jako platili za vodu z Mastníku. Od nového roku se to však změní. Právě v těchto dnech se upřesňuje kalkulace, aby návrh mohli v pondělí 30. listopadu odsouhlasit zastupitelé Sedlčan. Členové městské rady této otázce na svém zasedání 4. listopadu, kam přizvali i generálního ředitele 1. Středočeské vodárenské Ivana Eise, věnovali většinu času.

9.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jan Jelínek

Místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel označil přístup ředitele Eise za racionální a konstruktivní. „Oceňovali jsme, že jeho informace byly komplexní bez snahy něco skrývat. Chápe, že dokončení přivaděče nám skokově cenu vody navýší. Nehandrkovali jsme se jako někde na trhu. Ke každé položce doložil kalkulace, ale jen nezbytné – to znamená především ceny energií. Má zájem na tom, aby nový zdroj fungoval s minimální zátěží," hodnotil místostarosta s tím, že role 1. SčV je ta, že na úseku jednotlivých rozvodů ji dopravuje ke konečnému spotřebiteli. „Vodu vodohospodáři takzvaně hygienizují a udržují ve stavu, v němž je dodaná od VHS Benešov," poznamenal. 

Víc než dvacet korun za kubík to nebude

Miroslav Hölzel uvedl cenové rozpětí, o kterém se nyní dále jedná. „Kubík vody bude rozhodně dražší o více než deset korun, ale můžeme už nyní garantovat, že nebude vyšší než dvacet korun," sdělil. To znamená, že výsledná cena vody se ze současných šedesáti korun může pohybovat v rozpětí 70 až 80 korun za metr krychlový.

„I při tomto navýšení budeme stále na nižším průměru v republice," avizoval, že ceny budou srovnatelné s Příbramí, kde stojí kubík vody 75 korun. A přidal několik dalších příkladů: „V Táboře je konečná cena vody 106 Kč, v Rokycanech 93 Kč, v Berouně 90 Kč, Blansku 90 Kč, v Plzni 89 Kč…"

Zopakoval, jak budou fungovat nové vztahy: „Přivaděč bude provozovat Městská teplárenská společnost Sedlčany, a proto nemuselo být vypsáno koncesní řízení. Jako městská organizace z této činnosti nebude mít žádný zisk. Upravenou vodu bude nakupovat od VHS Benešov, dříve se voda kupovala od státu v surovém stavu. Tím, že 1. SčV již ale neprovozuje úpravnu v Kosově Hoře, klesají na polovic i dosavadní náklady této vodohospodářské společnosti."

Místostarosta upozornil, že do kalkulace nebude radnice promítat splátky úvěru a úroky z úvěru. „Úvěr na stavbu přivaděče, který začneme od nového roku splácet, činí 60 milionů korun. Je rozložen do deseti let," informoval místostarosta. „Již z tohoto pohledu lze tvrdit, že cena vody v Sedlčanech bude dotovaná. Nebude to přímými náklady na provozování vodovodu nebo přivaděče, ale splácením investice," dodal s tím, že přesná výše ještě není vyčíslená pokud jde o dotování fondu obnovy stavby, který bude použit na opravy technologie, vodojemů a podobně.

Cenu vody ještě může změnit stát

S cenou vody může ještě zahýbat, za kolik korun bude stát surovou vodu ze Želivky prodávat VHS Benešov. „Cena vody kromě toho, že ji schvalují zastupitelstva měst, podléhá schválení ministerstva zemědělství. Netuším, z čeho toto vzniklo, protože jiné komodity – například elektřina nebo plyn takto nastaveny nejsou," glosoval místostarosta. Upozornil, že podle statistik zatěžuje vodné a stočné domácnosti zhruba ze dvou procent. U elektřiny nebo vytápění je to více než desetkrát tolik.

Příbram vodu zřejmě nezdraží

Cena za vodné a stočné v Příbrami se příští rok zřejmě zvyšovat nebude. Příbramáci by tak měli zaplatit 75,37 korun za metr krychlový. Definitivní rozhodnutí ale padne až na jednání zastupitelstva.

Vodné a stočné vybírá od lidí provozovatelská firma a platí městu ročně za používání sítě kolem 21 milionů korun. Vedení radnice by podle starosty Jindřicha Vařeky rádo hospodařilo vyrovnaně a uvítalo by, kdyby prostředky od provozovatele vystačily na obnovu sítě.

Marie Břeňová, (kch)

Autor: Redakce

9.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karsten Ayong debutoval v české reprezentaci

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Příbramsko – Okresní přebor nabídl stejně jako v minulém kole souboj o čelo tabulky. Opět se ho účastnil Milín, který tentokrát jako vedoucí tým tabulky zavítal na hřiště třetích Rosovic.

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení