Dobříšští budou mít letos zřejmě o něco dražší vodu. Důvodem k navýšení ceny by mohla být rekonstrukce čističky odpadních vod nebo spíš splácení úvěru, který si město na její vybudování muselo vzít.
Současná cena za metr krychlový v Dobříši je 46,90 korun. To je přibližně pět plných dvousetlitrových van. Marie z Dobříše si prý na plnou vanu hřejivé vody potrpí. A nejen ona, ale i ostatní tři členové její rodiny.
„Budeme se muset uskromnit. Nezdá se to, ale za měsíc to naše koupání vyjde na docela slušnou částku,“ říká Marie.
Spočítali jsme, že jedna plná vana vyjde přibližně na deset korun. Vynásobeno čtyřmi lidmi krát třicet dní v měsíci to dělá 1200 korun za měsíc. Rodina se při takovém provozu může ke konci roku dočkat nepříjemných nedoplatků.
To, jestli se vůbec bude vodné a stočné v Dobříši zvyšovat, je prý zatím otázkou. „Je možné, že ke zdražení budeme muset přistoupit, ale o tom se rozhodne až tak v polovině roku. Zatím si netroufám odhadnout, o kolik a kdy to přesně bude. Není to ještě předmětem jednání,“ informoval Deník dobříšský starosta Jaroslav Melša.
Město dostalo dotace na intenzifikaci a rekonstrukci čističky odpadních vod 80 milionů korun. Celá akce ale vychází na 100 milionů, takže na rozdíl si bude muset město vzít úvěr. K realizaci projektu dojde letos a měl by být dokončen v roce 2011.
„Loni jsme vodné a stočné nezdražovali a pokud to v souvislosti se splátkami úvěru nebude vyloženě nutné, zdražovat nebudeme,“ dodal starosta Dobříše Jaroslav Melša. Příbramští letos zaplatí za krychlový metr vody 59,60 korun a Sedlčanští 49,50 korun.