Minulý týden se na základně mnohonárodních sil v jihoirácké Basře uskutečnilo slavnostní převzetí operačního úkolu mezi 1. a 2. kontingentem Armády ČR v sestavě mnohonárodních sil MNF–I. Mezi příslušníky 1. kontingentu, který se brzy vrátí domů, jsou i vojáci z 13. dělostřelecké brigády v Jincích.

„Podepsáním protokolu příslušníci druhého kontingentu převzali úkol v misi,“ řekl Tomáš Suja, vrchní praporčík nového kontingentu. „Je na nás, abychom vysokou úroveň plnění operačního úkolu udrželi. Děkuji vám, že jste nám vybudovali dobrou startovací pozici a přeji vám šťastný návrat do vlasti,“ řekl
v Basře na adresu příslušníků prvního kontingentu major Křenek, který je velitelem 2. kontingentu. Jeho příslušníci budou v Iráku nasazeni do konce srpna letošního roku.

Na základnu v Basře opakovaně útočili iráčtí povstalci. Čeští vojáci zažili v poslední dny svého působení v misi horké chvíle. Před týdnem jedna z nepřátelských raket při útoku zasáhla část základny, kterou užívají čeští vojáci. Naštěstí jedna z raket dopadla do neobydleného prostoru a způsobila jen materiální škody.

„Mnohdy nás od dopadu raket do objektu dělí jen sekundy, kdy se musíme schovat v krytech. Tam jsme strávili už hodiny, protože útoky na základnu jsou stále intenzivnější,“ řekl krátce po raketovém útoku novinářům velitel 1. kontingentu Jan Marša. Velitel doplnil, že přesto vojáci zvládali plnění svých úkolů velmi dobře.

Hlavním úkolem českých vojáků je nepřetržitá čtyřiadvacetihodinová ochrana a ostraha hlavního vstupního kontrolního stanoviště do základny.