Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojtěch Záveský: Mozart mě opravdu strhnul

Příbram/FOTOGALERIE/– Je známý jako jeden z nejoblíbenějších příbramských herců. Na prknech, která znamenají svět, se však neobjevuje jen jako Mozart, profesor Aronnax nebo Petr Bajza v souboru Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami, ale také jako písničkář a hip hoper s pseudonymem Vojtaano.

28.1.2012
SDÍLEJ:

Vojta Záveský je divadelní herec, ale také písničkář a hip hoper.Foto: archiv Vojty Záveského


S Vojtou jsem se setkal v jednom příbramském bárku. Po zdvořilostním úvodu jsme si najednou povídali jako dva kamarádi, kteří se znají již delší dobu a mají mnoho společného. Po dvaceti minutách neustálé konverzace o hudbě, filmech, kouření a Příbrami jsem konečně zapnul diktafon.
Vojtěch Záveský prozradil Deníku, jestli ho láká také filmová tvorba. Jaký vztah má k Příbrami. A koho by chtěl za hereckého otce.

Mohl byste v krátkosti popsat vaši cestu k divadlu? Kdo vám ukázal toto řemeslo a kdy jste se rozhodl, že se mu budete věnovat naplno?

Vždy mi přišlo zábavné hrát a rozesmávat lidi, ale byl jsem normální kluk. Nechodil jsem do „dramaťáku“ a nevyrůstal jsem ve vyloženě uměleckém světě. Neměl jsem tedy pro divadlo přímou motivaci ani nadšení. Jezdil jsem na dětské tábory, kde jsem při zábavných večerech a soutěžích pochopil, že mě baví si něco připravit a prezentovat to publiku. Náš vedoucí, herec Ladislav Špiner mě začal nenápadně navádět na hereckou cestu. Mám od něj ještě schovaný vzkaz ať za pár let zkusím třeba konzervatoř. Bylo mi tehdy asi dvanáct let a nebral jsem to moc vážně. Po gymnáziu jsem přemýšlel, co budu dělat a poslední škola, která ještě neuzavřela přijímačky, byla Vyšší odborná škola herecká. Pak už šlo o štěstí a příležitosti.

S vystupováním před lidmi souvisí také nervozita. Kdy přišel zlom a vy jste ji ztratil?

Od malička jsem byl bavič rodiny, třídy i okolí. Na rodinných sešlostech jsem dělal různá vystoupení a už tam se asi objevily náznaky herectví. Postupem času jsem zjistil, že mám určité publikum, a tak jsem se rozjel. Nervozitu mám dodnes, ale ta živí výkon a udržuje mě ve střehu. Nikdy se tedy neztratila. Může se stát, že se po několika opakujících se vystoupeních začne vytrácet, ale to není dobře a je potřeba ji zpátky najít..

Jak jste se dostal do Příbrami?

Na konci školy potřebovali v Příbrami kluka do role Červenáčka v Rychlých Šípech. Zavolali k nám do školy a zkusili mě. Zjistili, že by to šlo a dostal jsem angažmá.

V příbramském divadle působíte od roku 2006. Proč jste si vybral zrovna Příbram a jak jí vnímáte jako město?

Příbram si vybrala mě. Přijal jsem její výzvu a jsem tady. Bydlím v Praze, kterou mám velmi rád, a do Příbrami dojíždím.
Na Příbram jako město mám rozporuplný pohled. První dojmy po příjezdu do města jsou vždycky tak zvláštně ponuré. Je vidět že mu někdo v minulosti hodně ublížil. Na druhou stranu se lidé v Příbrami umí uvolnit, bavit a udělat výbornou atmosféru. A samozřejmě cítím, že se mi tady dostalo vřelého přijetí a jsem za to vděčný.

Je Přelet nad kukaččím hnízdem vaše srdcové představení v Příbrami? Nebo je to jiný kousek?

Přelet je hodně srdcovka, ale musím určitě zmínit Amadea. To byla moje nejkrásnější role. Nebylo to pro mě jen představení, ale hlavně totální posedlost osobností Mozarta. Jeho život mě opravdu pohltil. Viděl jsem všechny možné filmy, inscenace, četl knížky a dokonce třeba i jeho dochované soukromé dopisy. Ten člověk mě baví do teď. Nikdo takový už po něm nebyl. Ta role byla úžasná a práce na ní také. Byla to velká příležitost, která se nemusí opakovat.

Nedávno jste vystoupil na Malé scéně příbramského divadla jako písničkář s kytarou pod pseudonymem Vojtaano. Byl jste předskokan kapely the.switch. Co chcete svojí tvorbou posluchačům sdělit?

Když si mě „Swičáci“ pozvali jako předskokana, tak mi to samozřejmě udělalo velkou radost, ale zároveň jsem měl trochu strach. Oni jsou to výborní hudebníci a mají tedy náročné publikum. Já vím, že nejsem geniální písničkář, raper ani kytarista, ale cítím, že mám energii, která lidi dokáže vzít a bavit. Vsadil jsem na to a povedlo se. Lidi se smáli, poslouchali, byla dobrá nálada.

Proč jste si vybral zrovna tento pseudonym?

Vojtaano mi začal říkat už trenér na judu. Není to tak, že jsem si vymyslel nějaké svoje alter ego. Říkají mi tak i všichni v Litoměřicích. Když jsem vymýšlel své hudební jméno, tak to bylo velmi jednoduché.

Hip hop vnímám jako hudební žánr, kde je hlavní sdílná stránka, protest a názor. Co na tomto žánru láká vás? A jste příznivec i jiných hudebních škatulek?

Mám ho rád od mládí. Já nevnímám hip hop úplně jako hudbu. Když se do hip hopu dává více muziky, tak to přestává být hip hop. Je to spíš taková energie, která apeluje na dítě a zvíře v tobě. Je to přímočarý, jednoduchý, rytmický. Mně hrozně vyhovuje těch 90 bpm (počet úderů za minutu), akorát na pohupování. Líbí se mi používání slov jako nástrojů, frázování, sekání.

Na jaký koncert, párty nebo představení vzpomínáte nejraději?

Jednoznačně Carlos Santana na Kolbence. Táta poslouchal Santanu, a když byl v Praze tak mě na něj vzal. Nikdy na to nezapomenu. Předskokanem byl Santanův syn, který rapoval do latinské muziky. Už na předskokana jsem valil oči a to pak teprve přišel sám pan otec. Pak velmi vzpomínám na koncert Blink 182, který jsem slyšel v Americe. Byl na poloostrově v blízkosti New York a byla to neuvěřitelná akce. Blink byli předskokani a pak šli na věc Green Day a ti mě úplně rozsekali. Z hip hopových koncertů nikdy nezapomenu na Cypress Hill na Rock for People. Myslel jsem si, že rockeři se z hip hopu zblázní, ale Cypress Hill dorazili i s kapelou a nikdo z obecenstva neodešel. Poslouchali i radikální rockeři. A posledním vystoupením byl Snoop Dogg. Sice za vystoupení vyhulil snad deset jointů, ale přitom každé slovo bylo jak z cd. Ukázal, že je frajer, ale zároveň neskutečný profík. Dokonalost.

A máte ještě nějaký hudební sen?

Za splněný hudební sen považuji akci Vojtaano živě na Žižkově. Byl to můj večer, udělal jsem všechno přesně tak, jak jsem chtěl. Propojil jsem skoro všechny svoje činnosti do jednoho večera.Byla to úžasná výměna energie s diváky. Byl jsem lehce vyčerpaný, ale těžce nabitý dobrou náladou. A věřím, že to tak měli i diváci. Budu se snažit , aby toto mělo svoji pravidelnost.

Co pro vás osobně znamená Na Stojáka?

Je to jakési české vyjádření pro Stand up comedy show. Tenhle pořad je pro mě největší test toho, co opravdu dokáži. Tam opravdu vylezeš a nemáš scénář, režiséra, kolegu, hudbu, nemáš nic. Jdeš na pódium, a víš, že lidi očekávají srandu. A nikdo ti nepomůže. Jde o ultimátní test zábavnosti. Před dvěma lety byl casting na pořad Na stojáka. Šli jsme do toho s kolegou Honzou Novákem. Zkusili jsme to a dali jsme to. V této souvislosti musím poděkovat Danu Čechovi, který si mě vzal na pár svých akcí a hodně mě podpořil v začátcích.

Máte i nějaké oblíbeného herce, se kterým byste rád spolupracoval v divadle?

Oblíbeného herce určitě mám. Mezi českými herci je to jednoznačně Oldřich Kaiser. Jako dítě jsem miloval jeho komediální výstupy. Později jsem zjistil, že u něj nejde jen o „prdelky“, ale je to pro mě jednoduše geniální herec. Dokázal to ve všech svých rolích, komických i vážných . A s kým bych chtěl někdy spolupracovat? To přesně nevím (smích). Ty představy můžou někdy narazit na realitu, a ne každý, kdo se ti líbí v divadle nebo filmu, by ti v civilu sednul. Ale když bych hrál s Oldřichem Kaiserem v nějakém tragikomickém příběhu, tak by to byl určitě splněný sen.

Lákala vás někdy filmová tvorba?

Já bych chtěl natočit spoustu filmů (smích). Zatím jsem měl šanci se objevit v pár velkých filmech, ale v malých rolích. Natočil jsem pár studentských filmů. Prošel jsem několika seriály. Točit určitě v budoucnu chci, ale říkám si, že není kam pospíchat. Myslím si, že když si mě někdo vezme do filmu až mi bude třeba čtyřicet, tak mu odvedu lepší práci než bych udělal před pěti lety, takže to nechám dozrát. Je to běh na dlouhou trať, teenagerovskou hvězdou už nebudu, takže není kam pospíchat. Já se nechci nikam cpát, chci dělat svoji práci jak nejlíp umím a věřím, že si časem někdo všimne. Jde to pomalu, ale jde to.

Autor: Vlastimil Ševr

28.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení