VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojenský újezd si po zrušení rozeberou čtyři okresy a dva kraje

Jince – Ve Vojenském újezdu Brdy jsou nyní pyrotechnici, kteří začali s pyrotechnickou očistou území před tím, než ministerstvo obrany zruší tento vojenský prostor. Vojenský újezd má skončit do konce roku 2015 a v současné době běží přípravy na pravděpodobné vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy. Ta by měla zahrnovat nejen území současného újezdu, ale i Jižní Brdy.

19.4.2012
SDÍLEJ:

Návrh CHKO Brdy. Foto: Zdroj: MŽP

Zatím ale platí na území vojenského újezdu režim vycházející z využití prostoru armádou. Vstup bez povolení je možný jen o víkendech a státních svátcích do lokalit, které jsou k tomu určeny.

Jakým způsobem bude probíhat rušení újezdu, co přinese jeho nové katastrální členění a jak se dál bude hospodařit na padrťských rybnících, jsme si povídali s přednostou újezdního úřadu Emilem Rybárikem a Karlem Urbanem, jenž má na starosti stavební úřad a odbor životního prostředí.

Jaký máte názor na vyhlášení PP či CHKO a v jakém stadiu jsou jednání?
Ministerstvo obrany se přiklání k variantě CHKO, neboť v srpnu 2011 bylo oběma ministry (MŽP i MO) deklarováno ve společném prohlášení právě vyhlášení CHKO. Problematika ochrany přírody a krajiny, a to zda bude ochrana území z hlediska ochrany přírody zajištěna formou vyhlášení PP či CHKO, je plně v gesci MŽP. V současné době jsou se záměrem seznamování zástupci samospráv okolních a dotčených obcí a krajů. Odpověď na to, zda bude vyhlášen PP či CHKO bude známa zhruba koncem června.

Co vlastně nové katastrální rozdělení Brd přinese konkrétního pro obce a obecně pro Brdy?
V současné době má VÚ Brdy pět katastrálních území, které jsou kompletně pod jednou státní správou, kterou zajišťuje ÚÚřVÚ Brdy. VÚ Brdy má samostatný statut. Se zrušením újezdu skončí i činnost újezdního úřadu a státní správu budou zajišťovat příslušné „civilní“ úřady. Z tohoto důvodu je nutné stávající stav změnit a území vojenského újezdu přičlenit k jednotlivým obcím. Nové rozdělení bude znamenat, že celé území bude přerozděleno zhruba do 20 nových katastrálních území. Tato území se budou pravděpodobně rozkládat na území dvou krajů, tedy Středočeského a Plzeňského. Území bývalého vojenského újezdu zůstane ve vlastnictví státu. Pro obce to bude znamenat především projednat změnu územního plánu, protože se jejich správní území (extravilán) rozšíří o nové katastrální území v bývalém vojenském újezdu. Státní správu na těchto nových územích budou provádět příslušné úřady – stavební úřady, vodoprávní úřady, odbory životního prostředí, atd., pod které obce již patří. Takže pro obce či občany by se nemělo v tomto smyslu nic změnit. Území vojenského újezdu se bude nově rozkládat na území čtyř okresů (Příbram, Beroun, Rokycany a Plzeň-jih) a dvou krajů. Na území bývalého vojenského újezdu bude vykonávat státní správu několik městských úřadů (např. Příbram, Hořovice, Rožmitál, Rokycany, Jince) včetně zmíněných krajských úřadů. Pro tyto úřady to bude nárůst kompetencí a povinností a teoreticky to povede k vytvoření nových pracovních míst. Brdy tímto nutným administrativním úkonem v podstatě ztratí svou územní celistvost.

Ve Středních Brdech jsou vodní zdroje, jak jsou nyní chráněny?
Vodní zdroje jsou chráněny stejně jako všude jinde, jak plyne zejména z vodního zákona. Jsou stanovena ochranná pásma, také jsou vyhlášena ochranná pásma formou věcných břemen. Lesnická činnost v ochranných pásmech zejména I. stupně je omezena. Obecně díky nezastavitelnosti vojenského újezdu a jeho omezenému režimu pro veřejnost nejsou s ochranou vodních zdrojů žádné podstatné problémy, problémy nastávají v letních měsících, kdy návštěvníci vojenského újezdu nerespektují režim stanovený pro vodní zdroje, např. vodní nádrže.

Jakou formou probíhá v současné době ochrana přírody v Brdech?
Vojenský újezd Brdy je z hlediska ochrany přírody a krajiny součástí soustavy Natura 2000, kterou tvoří ptačí oblasti a evropsky významné lokality (EVL). V Brdech máme celkem 10 EVL. Ochrana přírody je zajišťována v souladu se zákonem (č. 114/1992 Sb.) o ochraně přírody a krajiny v platném znění a jeho prováděcích vyhlášek a další navazující legislativy. Statut vojenského újezdu omezuje pohyb osob, automobilů a nepřipouští žádnou výstavbu. Dalo by se říci, že statut vojenského újezdu zajišťuje sám o sobě dostatečnou a účinnou ochranu přírody. Samozřejmě po odchodu vojsk a zpřístupnění veřejnosti je potřeba vyhlásit účinný stupeň ochrany přírody daného území. Dále je zřízena na vojenském újezdu Brdy pod záštitou újezdního úřadu Pracovní skupina pro ochranu přírody a krajiny na území vojenského újezdu Brdy. Tato skupina je složena ze zástupců resortu obrany i odborníků na tuto problematiku z civilního sektoru. Zajištění ochrany přírody a krajiny na území vojenského újezdu je nedílnou součástí procesu opouštění Brd.

Na současném území vojenského prostoru hospodaří Vojenské lesy a statky ČR. Jaký máte názor na současné lesní hospodářství v Brdech? Kdo bude po vyhlášení CHKO v Brdech hospodařit?
Lesní hospodaření v Brdech zajišťují Vojenské lesy a statky ČR, s.p., divize Hořovice (VLS). Vojenské lesy a statky by měly na území vojenského újezdu hospodařit i po odchodu vojsk. VLS mají na starosti zejména těžbu a novou výsadbu, ale starají se také i o údržbu vodních toků a komunikací. Lesní pozemky v újezdu jsou normálním hospodářským lesem, které nepodléhají žádné zvláštní formě ochrany – jedná se zejména o nepůvodní monokulturu smrku. Těžba probíhá zásadně podle schváleného lesního hospodářského plánu, který schvaluje Vojenský lesní úřad v Praze. Dodržováni plánu je pravidelně kontrolováno.

Jaké jsou novinky v oblasti Padrťských rybníků?
Oblast rybníků je součástí EVL Padrťsko a je k ní i takto přistupováno z hlediska zajištění území ve vazbě na ochranu přírody a krajiny. V první řadě v loňském roce došlo k odbahnění loviště Dolejšího padrťského rybníka, v letošním roce dojde k odbahnění loviště Hořejšího padrťského rybníka. Na výpusti Dolejšího padrťského rybníka budou zhotoveny dvě malé hráze za účelem zachycování jemného rybničního sedimentu při manipulaci na obou rybnících, např. vypouštění rybníků. Tato opatření jsou nutné z hlediska zajištění zlepšení podmínek předmětu ochrany tj. života raka kamenáče. Dále od letošního roku, na základě odborné studie, bude snížena obsádka kapra na obou rybnících. Padrťsko je jedna z nejcennějších oblastí v Brdech a také je mu věnována odpovídající péče. Tady musíme zdůraznit výbornou spolupráci újezdního úřadu s VLS ČR, divize Hořovice.

Jaký režim bude ve vojenském újezdu do jeho zrušení? Co bude následovat? Jakým směrem se nyní ubírají přípravy na zrušení?
Režim vojenského újezdu zůstává stejný po celou dobu až do jeho zrušení – platí zákaz vstupu s výjimkou majitelů povolenek a okrajových částí s turistickými stezkami. Po zrušení újezdu zákonem bude celé území katastrálně rozděleno okolním obcím, dojde ke změně hranic krajů újezd bude CHKO nebo přírodním parkem se sítí maloplošných zvláště chráněných územích. Co se týká majetku, bude nadále ve vlastnictví státu a státní podnik VLS ČR zde bude vykonávat hospodářskou činnost. V současné době probíhá řada jednání, ať k otázce ochrany přírody a krajiny či k otázce správního členění.

Jakému režimu bude podléhat cvičiště Brda, které bude i po zrušení újezdu sloužit dělostřelcům? Už se ví, co bude s objektem, kde sídlí újezdní úřad?
Brda bude součástí plánovaného posádkového cvičiště a bude plně využívána Armádou ČR včetně Integrovaného záchranného systému. Budoucnost objektu újezdního úřadu je v jednání, žádné rozhodnutí nepadlo. 

Co bude s třítrubeckým zámečkem, zříceninou Valdek, a také s vojenskými objekty. A co kasárna Míšov?
V současné době existuje na stole několik nabídek, včetně zájmu občanských sdružení, na využití daných objektů, vše je počátcích jednání. Jakmile bude u některé z nemovitostí budoucnost jasnější, budeme připraveni poskytnout bližší informace.

Jak je to s případným budováním suchého poldru na Klabavě?
S otázkou vybudování suchého poldru respektive Ameriky je nutné se obrátit na ministerstvo zemědělství. Vše bude předmětem jednání, nicméně ministerstvo obrany k tomuto návrhu již v březnu 2011 zpracovalo zamítavé stanovisko z následujících důvodů: předmětná lokalita částečně zasahuje do EVL Padrťsko, případné umístění nádrže do tohoto území bude mít významný vliv na příznivý stav předmětu ochrany (rak kamenáč, čáp černý, včelojed lesní, krahujec obecný, holub doupňák, žluva hajní), řady biotopů (přechodová rašeliniště a třasoviště, přirozené eutrofní vodní nádrže, atd.) a zároveň na celistvost evropsky významné lokality. V zájmovém území je také tanková cesta, spojovací a účelové komunikace, vojenské budovy a lovecký zámeček Tři trubky.

Autor: Karel Hutr

19.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Lidské zdroje - Lidské zdroje Personalista 16 760 Kč

Personální referenti Personalisté. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16760 kč, mzda max. 25230 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: personalisté, Požadavky: ŘP sk. B, znalost práce s PC, znalost práce se školním programem Bakalář a praxe v oblasti sociálně právní vítána, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, příspěvek na dovolenou, Nástup: od 1.4.2018 , Mzda: 16 760,- až 25 230,- Kč (dle započ. praxe), Kontakt: Procházková Marta, tel.: 318 679 046, e-mail: personal@dubno.cz, Místo výkonu práce: Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Dubno, Dubno č.p. 100, 261 01 Příbram 1 (osobní odd.). Pracoviště: Střední odborná škola a střední odborné učiliště, dubno, 261 01 Příbram 1. Informace: Marta Procházková, +420 318 679 046.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 000 Kč

Celní deklaranti Referent/ka dopravy a deklarace. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: referent/ka dopravy a deklarace, Vaší každodenní náplní práce bude: , - zajišťování celních formalit při dovozu a vývozu zboží do zahraničí, - objednávání vhodné dopravy a zodpovědnost za včasná doručení zásilky, - komunikace s ostatními odděleními a dopravci, - zadávání dat do přepravních systémů, - kontrola celních dokladů, Na tuto pozici budete potřebovat:, - SŠ vzdělání, - dobrá znalost MS Office, - znalost celní a dopravní problematiky, - anglický jazyk na dobré komunikativní úrovni podmínkou, - flexibilita a vysoké pracovní nasazení, odolnost vůči stresu, - komunikační dovednosti, ochota a schopnost učit se novým věcem, Co Vám naše společnost nabízí:, - zajímavou pracovní pozici ve stabilní mezinárodní společnosti s dlouholetou tradicí na Příbramsku, - atraktivní mzdové ohodnocení, - motivující měsíční finanční bonus, - týden dovolené navíc, - pružná pracovní doba, - příspěvek na penzijní/životní připojištění, - závodní stravování přímo v areálu společnosti, - příjemné a moderní pracovní prostředí, - příspěvky na sportovní aktivity - výhodné vstupné do příbramského Aquaparku (vnitřní, venkovní bazén, vířivka, sauna) a fitcentra Oygen Příbram (posilovna, spinning, squash, studiové hodiny), - příspěvek na kulturní aktivity - výhodné ceny s příspěvkem zaměstnavatele na divadelní představení v příbramském Divadle, Divadlo patří dětem, kino aj., - zajištění a úhrada očkování proti chřipce na náklady zaměstnavatele, - výhodný firemní mobilní tarif nejenom pro zaměstnance, ale i pro jejich rodinné příslušníky a další zajímavé benefity, V případě Vašeho zájmu o uvedenou pracovní pozici nás neváhejte kontaktovat. Pečlivě čteme každý zaslaný životopis a všem odpovídáme., Nástup: od 1.4.2018 na dobu určitou Mzda: od 22 000,- Kč, Kontakt: Michaela Karlová Bc., tel.: 318 479 212 (9:00 - 15:00 hod.), e-mail: prace@wheelabratorgroup.com, Místo výkonu práce: Wheelabrator Czech s.r.o., Za Balonkou č.p. 269, Příbram I, 261 01 Příbram 1. Pracoviště: Wheelabrator czech s.r.o., Za Balonkou, č.p. 269, 261 01 Příbram 1. Informace: Karlová Michaela, +420 318 479 212.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pozice: pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti, OC, Ubytování zajistí a hradí zaměstnavatel., Nástup od 1.4.2018 na dobu určitou do 30.9.2018., Mzda: 12 200,- až 14 000,- Kč, Kontakt:Nykorych Vasyl, tel.: 774 771 717 po-pá od 8:00 - 17:00 hod., e-mail: nikoeffect@post.cz, Místo výkonu práce: polesí Rožmitál. Pracoviště: Niko effect s.r.o. provozovna rožmitál pod třemšínem, Nádražní, č.p. 753, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Vasyl Nykorych, +420 774 771 717.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocná síla v pekárně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pomocná síla v pekárně, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Nástup od 1.6.2018 do 31.8.2018. Mzda: 13 500,- Kč, Kontakt:Kortánová Stanislava,Konopásková Lenka tel.: 318 581 639, e-mail: konopaskova@pekarna-stana.cz. Pracoviště: Pecu stáňa s.r.o. provozovna malá hraštice, 262 03 Nový Knín. Informace: Stanislava Kortánová, +420 318 581 639.


David Rath.
10

Závěrečné řeči v Rathově kauze: dvojí Ne a jedno Ano

Ilustrační foto

Policisté zastavili přes dvacet nepřipoutaných lidi v autech

Košíkáři stojí na prahu vyřazení, na Mladou Boleslav si ovšem věří!

Příbram – Už není cesty zpět! Příbramští basketbalisté po velmi vyrovnaném průběhu prohráli v prvním semifinálovém utkání krajské ligy v Mladé Boleslav 75:66 a v zítřejší odvetě budou odvracet postupový mečbol svého soupeře.

Epidemie je v kraji minulostí, hlásí hygienici

Střední Čechy – Údaje o obětech chřipky nabývají hrozivých hodnot, nicméně příznivou zprávou je, že epidemie se pro obyvatele kraje stala už jen ošklivou vzpomínkou. Páteční vyhodnocení údajů praktických lékařů a pediatrů o počtech pacientů s akutními respiračními onemocněními ukazují na většině území hodnoty hluboko pod hranicí epidemie, za niž se obvykle považuje 1600 onemocnění na sto tisíc obyvatel.

Policie prosí o pomoci při pátrání

Příbram - Příbramští kriminalisté pátrají od 16. března po Pavlu Turčovi, narozeném 20. 5. 1976 a trvale bytem Tyršova 108, Příbram I. Okresní státní zastupitelství v Příbrami na něj vydalo 13. března předchozí souhlas k zadržení.

Havířské Velikonoce v hornickém domku na Březových Horách

Příbram – Tradiční předvádění velikonočních zvyků, ukázky rukodělných prací spjatých se slavením Velikonoc v hornickém prostředí, to všechno připravili pracovníci Hornického muzea Příbram v expozici hornického domku na Březových Horách. Samotné činnosti si mohou návštěvníci také sami vyzkoušet.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT