Redaktoři Příbramského deníku se vydali do Jinců, kde sídlí vojenská posádka, aby zjistili, jaká tam mezi lidmi panuje nálada.

„Vůbec se nám to nelíbí. Teď je prostor uzavřený a alespoň trochu chráněný, i když tam lidé chodí i bez povolení, pořád les není zaneřáděný v takovém měřítku. Máme strach, aby nám to tu neničili turisté. Navíc kasárna jsou opravená a najednou by vojáci měli jezdit na cvičení někam daleko?
Je to nesmysl! Myslíme si tu všichni, že je to tak trošku pomsta za to, že jsme tu nechtěli radar,“ reagovaly prodavačky v jednom z jineckých obchodů.

To samé si myslí i starosta Jinců Josef Hála (KSČM). Kdyby jednou mělo dojít ke zrušení posádky, znamenalo by to pro Jince téměř pohromu. „S vojáky tu žijeme od roku 1927 a díky nim se městys Jince rozrostl. Kasárny navíc dávají spoustě místních lidí práci,“ tvrdí starosta Hála.

Při naší včerejší návštěvě v Jincích jsme se snažili najít člověka s opačným názorem. Nebylo to jednoduché, ale přeci jen jsme takového našli. Michal, který nechtěl prozradit své celé jméno, si myslí, že by se vojenský prostor měl zpřístupnit veřejnosti.

„Konečně by tam nestříleli tankama a mohl bych tam kdykoli vyrazit. Stejně vojáci nic nedělají a jen tam teče spousta peněz,“ míní Michal.

ANKETA:Co říkáte na možné zrušení vojenského újezdu?

close zoom_in

Josef Hála, 57 let
Rejkovice

Zatím to vypadá, že by tu měla zůstat posádka, za to jsem rád. Kdyby měla skončit, znamenalo by to pro Jince velké problémy. Otevřením prostoru se zkazí to, co příroda dlouho budovala, dojde k její devastaci.

close zoom_in

Michal
Jince

Myslím, že vojáci nic neprodukujou a zbytečně tam tečou peníze. A příroda? Pokud se prostor otevře veřejnosti, tak to je taky v pohodě. Konečně tam nebudou vojáci střílet tankama a budu tam moct kdykoli vyrazit.

close zoom_in

Václav Škroud, 50 let
Ohrazenice

Ten pěkný les bude zničený. Když tam pustěj lidi, tak to bude vypadat, jako všude okolo. Byl bych pro zachování toho, co je. Už tady byly problémy s radarem. Ani petice a ligy nepomůžou. Stejně si udělají, co budou chtít.