Ze tří stran vysoké haldy vytěžené horniny, z té čtvrté se naskýtá pohled na odkaliště. Přeci jenom jsme ve vězení, ne na pobytu u moře, nelze tedy očekávat přenádherné panorama. Uvnitř to vypadá skoro jako na školním dvoře, pokud bychom si odmysleli vysoké ploty a strážní věže, odkud pátravým pohledem pozorují stráže pohyb uvnitř areálu i z druhé strany zdi s žiletkovým plotem. A stejně jako při školních vycházkách i tady vychází z jedné budovy dvacítka lidí ve dvoustupu. Dvacet chlapíků v modrých stejnokrojích se vydalo pod dozorem stráže do jídelny, aby odevzdali svůj hlas v parlamentních volbách.

„Volební den jsme udělali v sobotu, protože bývá celkem klid. Vězni jsou rádi, že jim nikdo volební nárok neupírá. Navíc je to pro ně velké zpestření,“ komentoval událost ředitel věznice Jiří Purkart.

Že jde opravdu o zpestření jinak šedivého dne, bylo vidět na většině tváří vězňů. Přestože jsou pořád obklopeni vysokou zdí a život venku znají jen z doslechu, není jim osud země lhostejný. Přeci jenom dříve nebo později se alespoň většina z nich vrátí a začne znovu za branou věznice.

„Většinou chodí volit okolo padesáti, šedesáti procent vězňů, záleží na aktuálním počtu vězňů. V současnosti jich je v bytízské věznici 984, z toho je 936 oprávněných voličů. Zájem o volby projevilo celkem 562 vězňů, nakonec odvolilo ale jen 269 lidí. To tvoří zhruba osmadvacetiprocentní účast,“ uvedla tisková mluvčí věznice Jana Havelková.