Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vozíčkáři naráží v Příbrami na řadu nepřístupných míst

Příbram/ Některé školy, úřady, knihovny nebo i také Svatá Hora jsou pro handicapované lidi upoutané na vozík stále nedostupné

10.12.2008
SDÍLEJ:

Vstup na Svatou Horu je pro vozíčkáře oříšekFoto: Zbyšek Seifert

Ještě dost veřejných budov v Příbrami není dobře zpřístupněno pro osoby na vozíčku. Handicapovaní lidé mají problém, pokud chtějí například navštívit lékaře na I. poliklinice. Návštěva kina či divadla je díky strmému schodišti také velmi obtížná. A v případě, že potřebuje vozíčkář vyřídit nějakou záležitost na radnici, bez cizí pomoci se neobejde.


Narozdíl od toho je plně bezbariérová budova odboru sociálních věcí městského úřadu, která sídlí naproti radnici. Jsou zde i vyhrazená parkovací místa pro handicapované. Právě proto zde sídlí odbor, který občané často využívají.


„V budově I. polikliniky vznikne u schodů pohyblivá plošina pro vozíčkáře v hodnotě 200 tisíc korun. Stejného zařízení se dočká i Základní umělecká škola Antonína Dvořáka. Tam bude však díky menší velikosti o 50 tisíc korun levnější,“ řekl příbramský starosta Josef Řihák.


Zámeček - Ernestinum je místem, kde se pořádají nejen zajímavé výstavy, ale i koncerty. Pokud byste byli na vozíčku a chtěli si prohlédnout například nějakou expozici v Galerii Františka Drtikola v zámečku, do vyšších pater se nedostanete. Výtah v této historické budově není a schody s invalidním vozíkem nikdo nepřekoná.


K infocentru, které je v budově zámečku umístěno, je přes schody vybudovaný dřevěný nájezd, který však vyhovuje pouze maminkám s kočárky. Pro občany na vozíku je absolutně nevhodný. Bez cizí pomoci nemáte žádnou šanci dostat se dovnitř. Nově ho ale nahradí pevný nájezd vyhovující i vozíčkářům.


Na příbramské radnici zkoušeli jako alternativu pro vozíčkáře takzvaný schodolez, který funguje například na bývalé osmé základní škole. Instalování speciální pohyblivé plošiny totiž nebylo možné kvůli zamítavému hodnocení památkářů. Nicméně ani toto řešení neprošlo, protože schody na radnici jsou příliš příkré a i zkušený odborník měl se strojem co dělat.


„Měli jsme na to finanční zdroje, celá záležitost by vyšla asi na 200 tisíc korun. Nicméně schodolez jsme zamítli hlavně z bezpečnostních důvodů,“ uvedl starosta Josef Řihák. Nicméně neznamená to, že se vozíčkáři na radnici sami nikdy nepodívají. Zatím v jednání je další řešení, které by poskytlo handicapovaným lidem alternativní vstup z přilehlé budovy. Lidé by se tak dostali do všech pater radnice skrze navazující objekt bývalé spořitelny.
Dostat se do knihovny také není snadné. I jeden schod totiž může být pro invalidy na kolečkovém křesle velký problém. V hlavní budově Knihovny Jana Drdy na náměstí TGM se nedostanete na dospělé oddělení, dětské oddělení ani do studovny či infocentra. Jestliže si jako vozíčkář chcete půjčit knihy, musíte někoho požádat, aby vám je obstaral a donesl. Ani příbramská sokolovna není bezbariérová, ač se zde konají různé soutěže, výstavy a plesy.


I významné mariánské poutní místo Svatá Hora není zatím vozíčkářům bez pomoci přístupné. Při prohlídce v areálu Svaté Hory se sice mohou občerstvit ve zdejší restauraci a kavárně či navštívit bezbariérovou toaletu, ale do samotné baziliky se nedostanou. To by měl změnit projekt, který chystá správa Svaté Hory společně s radnicí. Nové zařízení pro vozíčkáře by zároveň nemělo vůbec narušit historický ráz stavby.

Autor: Zbyšek Seifert

10.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Vizualizace přestupního terminálu v Sedlčanech.

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení