Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vozíčkáři se dočkají slušného cestování

Příbram - Příbramští vozíčkáři se brzy dočkají nízkopodlažního autobusu, který potřebují pro přepravu k lékařům do Prahy. Právě tam mají lidé upoutaní na invalidní vozík Právní a zdravotnické centrum.

26.2.2010
SDÍLEJ:

Jaroslava Populová. Aktivní žena, která se zajímá o dění ve městě, o kulturní a duchovní život.Foto: Deník/Markéta Jankovská

Vozíčkáře trápily cesty autobusem

Zdravotně postižení na vozíčku tak často museli z Příbrami podnikat strastiplnou a nedůstojnou cestu, na které se bez pomoci druhých neobešli. Tento problém vyšel najevo, když jsme se loni na jaře vydali za vozíčkáři do příbramského pečovatelského domu, abychom zjistili, co je nejvíce trápí. Kromě špatných nájezdů a nevyhovujících bezbariérových toalet ve městě je trápilo zmíněné cestování do Prahy.

„Doposud jsem do centra jezdila normálním autobusem, ale nastupování do něj je hrozné. Někdo mě musel z vozíku vytáhnout a vozík složit. Jsou ale okolo mě lidé, kteří z vozíku vysednout nemohou,“ popsala loni nelehkou cestu do pražského RS centra Libuše Kabíčková z Příbrami.

Zeptali jsme se tehdy Zdeňka Škalouda z příbramského dopravního úřadu, jestli by vozíčkářům nezkusil vyjednat jednou týdně autobusovou linku z Příbrami do Prahy vhodnou pro ty, kteří z vozíčku nepřesednou. Zdeněk Škaloud svolal schůzku se Středočeským krajem, dopravci a Janou Populovou, která vozíčkáře zastupovala.

Ještě tomu není ani rok a autobus vhodný pro postižené už není nesplnitelným přáním. Od 7. března začne jezdit na lince D 98 z Příbrami do Prahy a zpět speciální autobus určený především pro přepravu zdravotně postižených občanů. Stane se tak na základě dohody mezi představiteli Středočeského kraje a města Příbrami.

Město slíbilo pomoc

„Jsem rád, že nám Středočeský kraj vyjde vstříc a upraví jízdní řády autobusů tak, aby od nás do Prahy mohli snáze cestovat lidé se zdravotním postižením. Pokud se nestane nic mimořádného, pak provoz bezbariérového autobusu na lince D 98 Příbram – Dobříš – Praha bude zahájen dne 7. března,“ informoval starosta Příbrami Josef Řihák.

„Zároveň jsme se dohodli, že na jízdním řádu bude uvedena informace o nutnosti telefonického nahlášení přepravy vozíčkářů dopravci. Toto opatření je nutné vzhledem k omezeným kapacitním možnostem přepravy vozíčkářů v autobusu. Na spojích označených BA budou tarifními podmínkami upřednostněni vozíčkáři. Dále jsme se s představiteli Středočeského kraje dohodli, že jakmile to povětrnostní podmínky dovolí, uskutečníme na lince zkušební jízdu,“ doplnil starosta Řihák.

„Na začátku února nás čekalo poslední jednání. Kvůli kalamitě jsem se nemohla dostat na příbramskou radnici, tak jsem si účastníky pozvala k nám do pečovatelského domu. Všichni mi laskavě vyhověli,“ chválí si nyní Jarka Populová.

Vozíčkáře čeká slavnostní jízda

Slavnostní zprovoznění nízkopodlažního autobusu s první jízdou se uskuteční ve čtvrtek v 10 hodin na zastávce v Brodské ulici v Příbraminaproti čerpací stanici Benzina.

Autor: Markéta Lišková

26.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení