„Nejsme nafukovací. Jestli to takhle půjde dál, přestaneme brát,“ říkají někteří. Majitelé firem mají obavy z krachu, protože společně s kovovým šrotem přibývá i velké množství plastů. A na to je prý v současné době velmi malý odbyt.
Firmám, které až doposud odvážely staré a nepojízdné vraky k likvidaci zdarma, nezbývá, než tyto služby zpoplatnit.
K tomuto kroku přistoupila odborná firma v Dobříši, která doposud všechny úkony spojené s likvidací vraků prováděla bezplatně. Tomu je ale konec. Nakládka, vykládka, převoz na demontáž a další manipulace budou stát klienta po Novém roce několik stovek.
Podle informací z Odboru životního prostředí v Dobříši bude záležet na vzdálenosti a stavu vozidla. Důvodem ke zpoplatnění je prý snížení výkupních cen železa, to je ze čtyř korun na padesát haléřů za kilo, potíže s odběrem plastů, povinnost za některé vytříděné komponenty platit a samozřejmě nástup finanční krize.
Podobně se s nastupujícími potížemi vyrovnávají všechny firmy na Příbramsku, které mají oprávnění k ekologické likvidaci vraků. „Provádíme ji zdarma, ale za každý ujetý kilometr při odvozu nepojízdného vozidla si účtujeme deset korun,“ řekl obchodník s odpady Radek Škvára z Hořovic, který má provozovnu v Berouně a v Bohutíně u Příbrami, kde si lidé mohou ekologickou likvidaci i s potvrzením domluvit.
Naopak žádné poplatky týkající se likvidace vraku nechystá Jiří Matějka z Rožmitálu. „Žádné poplatky zatím neplánuji,“ sdělil.