Jiní se rozhodli pro aktivní odpočinek třeba na kolech, u vody a podobně. Ovšem značná část lidí už dobře ví, že během těchto státních svátků se leckde koná nějaká zajímavá akce.

Velká sláva se opět po roce konala také ve Vrančicích, v malé vesničce u Příbrami.

Již osmnáct let se s naprostou pravidelností koná 5. července ve Vrančicích klání sborů dobrovolných hasičů, které je nazvané Vrančický tuplák. Že je to skutečně známá akce dokazazuje nejen to, že se soutěže zúčastňuje každoročně na dvě desítky hasičských sborů, ale i stovky návštěvníků. Celou akci podtrhuje ještě Cyrilometodějská pouť, která má ve Vrančicích mnohem delší tradici než zápolení o Vrančický tuplák.

„Vrančický tuplák se poprvé konal v roce 1993. Bylo to k šedesátému výročí založení sboru dobrovolných hasičů ve Vrančicích. Od té doby je to tradice,“ uvedl starosta Vrančic Jiří Sláma.

Na zápolení o Vrančický tuplák se sjíždí sbory například i z okresů Beroun a Benešov, ale také sbor až z Moravy. „Jak už název napovídá, je to soutěž, ve které se snažíme připravit pro účastníky neobvyklé disciplíny. Rovněž si zde hasiči ale vyzkouší připravenost a požární um,“ sdělil Jiří Sláma s tím, že se snaží každý rok disciplíny měnit a vždycky je ještě tématicky zaměřit.

Letošní Vrančický tuplák byl zaměřený především na nedávnou katastrofu v Japonsku. Od toho se odvíjely také disciplíny. Část hasičského družstva musela překonat vodní překážku mezitím, co zbytek stavěl protipovodňovou hráz, zachraňoval lidi z trosek a prohledával a odklízel samotné zbytky stavení. Nakonec celé družstvo společně uskutečnilo požární útok.

Důležitý byl v těchto disciplínách čas a trestné body. Družstvo mužů, které zvítězilo totiž jako první nastoupilo k disciplíně, která za ty roky zůstává beze změn.

„V této disciplíně už jde především o zábavu. Osmičlenné družstvo musí na čas vypít korbel, do kterého se vejde třináct piv. Tím stanoví pomyslnou laťku a ostatní družstva potom chodí s výzvou o překonání. Pokud se to někomu podaří, přebírá tuto štafetu,“ vysvětlil Jiří Sláma.

V tomto klání družstva pokračovala bez omezení. K tomu jim zahrála kapela Signál a lidé se bavili do pozdních večerních hodin. Každých pět let se tato akce ve Vrančicích koná v historickém duchu, kdy jsou k vidění skutečně pozoruhodné technické skvosty.