Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrátit se do práce po rakovině bývá problém. Pomůže Amelie

Region – Alena Klabanová pracovala celý život jako účetní nebo hlavní účetní ve středně velkých i velkých firmách. Pak onemocněla rakovinou, uzdravila se a nyní je doma. Chce se vrátit do zaměstnání, ale nedaří se jí to: „Hledám práci již rok a půl a zatím bez úspěchu," říká.

28.11.2013
SDÍLEJ:

Amelie. Ilustrační foto.Foto: archiv Amelie

Teď ale doufá, že se to změní. Je jednou z účastnic prvního běhu vzdělávacího programu občanského sdružení Amelie Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci, do kterého v září nastoupilo devět žen a tři muži. Ten by je k vytouženému zaměstnání měl dovést.

Další zájemci ze Středočeského kraje se nyní mohou hlásit do druhého běhu programu, kde je ještě několik míst volných. Začíná v polovině ledna, trvá pět měsíců a zahrnuje 11 dvou až třídílných seminářů, samostatnou i skupinovou práci a individuální poradenství. Skupina se schází průměrně dvakrát až třikrát týdně nejčastěji v dopoledních hodinách.

„Lidé, kteří onemocní rakovinou, se často dostávají do společenské izolace. To je připravuje o elán, příležitosti, sebedůvěru," říká zakladatelka Amelie Pavla Tichá. „I když je léčba úspěšná, vracejí se do normálního života oslabení a před sebou mají další zkoušky. Čelí obavám některých zaměstnavatelů člověka po rakovině přijmout nebo těžko hledají částečný úvazek, který jejich kondici často vyhovuje lépe než plné pracovní vytížení," dodává Pavla Tichá.

Program bourá bariéry
Vzdělávací program občanského sdružení Amelie podpořený finančními prostředky Evropského sociálního fondu cíleně snižuje vnitřní i vnější bariéry, které lidem po onkologické nemoci brání v návratu do zaměstnání.

Účastnící prvního běhu se na řešení hlavních úkolů teprve chystají. Ale shodně říkají, že již nyní umí hledat práci lépe, než to dělali před tím. „Pochopila jsem smysl motivačního dopisu, ten jsem dříve podceňovala," říká další z nich, Jitka Houšková. „Dobře napsaný motivační dopis mě může dovést k výběrovému řízení. Také jsem si lépe uvědomila své silné stránky. Dřív jsem je považovala celkem za samozřejmost. Nepřemýšlela jsem o tom, jak moc je důležité se vhodně prezentovat hned při odpovědi na inzerát."

I Aleně Klabanové program podle jejích slov již hodně dal: „Dříve jsem hodně pracovala a ve volném čase chodila mezi lidi, do společnosti, za kulturou. O to mě pak nemoc připravila. Ale tady vidím, že v tom nejsem sama, a to mi pomáhá. V kurzu jsou většinou mladší lidé než já, a stejně mají problém najít si po nemoci zaměstnání."

Vyléčení lidé 
se mohou hlásit
Ve druhém cyklu programu je místo pro maximálně dvacet účastníků. Mohou se do něj hlásit zájemci ze Středočeského kraje v produktivním věku, kteří jsou vyléčení (jejich nemoc ustoupila a onkologický nález je negativní) a pobírají některý stupeň invalidního důchodu.

Nic se neplatí
Vzdělávací program Návrat do zaměstnání po onkologickém onemocnění má celkem čtyři cykly, byl zahájen v dubnu 2013 a skončí v březnu 2015. Je financován z ESF prostřednictvím OP LZZ a ze státního rozpočtu ČR a díky tomu je pro účastníky zdarma. 

Projekt je zaměřený
na Středočeský kraj 
s důrazem na Příbramsko. Účastníci i pracovníci projektu se v pátek 29. listopadu setkají na Svaté Hoře, zájemci se k nim mohou ve 13 hodin přidat.

Program Amelie:

Posiluje schopnost účastníků hledat práci profesionálně a s vírou v úspěch.
Nabízí jim k řešení situace, kterými budou pak procházet v zaměstnání.
Umožňuje jim vyzkoušet si vše nanečisto.
Účastníci absolvují dvě simulovaná výběrová řízení u spolupracujících zaměstnavatelů.
Program podporuje sdílení a vzájemnou pomoc lidí v podobné životní situaci.
Rozhodne-li se zaměstnavatel přijmout účastníka programu, může získat mzdový příspěvek.
Dva z účastníků přijme do zaměstnání Amelie.

Občanské sdružení Amelie již sedmým rokem pomáhá onkologicky nemocným a jejich blízkým překonávat nejrůznější zátěžové situace, které v souvislosti s onkologickým onemocněním vyvstanou, a to před, v průběhu i po skončení léčby. Činnost odborníků v Centrech Amelie v Praze, Olomouci a Rakovníku doplňuje telefonní linka a internetová poradna. Amelie dále rozvíjí dobrovolnický program specializovaný na onkologii a akreditované vzdělávání zaměřené na oblast psychosociálních potřeb onkologicky nemocných a jejich blízkých.

Kontakty: Tereza Žílová (vedení projektu), e-mail: projekteu@amelie-os.cz, tel: 608 458 302
Jitka Polanská (komunikace a PR), e-mail: pr@amelie-os.cz, tel: 602 233 774

Jitka Polanská

Autor: Redakce

28.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení