Vykradači aut mají často velmi jednoduchou práci, hlavně teď, v období prázdninové turistiky. Auta zaparkovaná před příbramskými supermarkety mnohdy nabízejí zlodějům snadný vstup otevřenými okénky, která lidé občas nechávají úplně stažená kvůli psům.

Test Příbramského deníku ukázal, že deset ze sta zaparkovaných aut u Kauflandu mělo na sedačkách dokumenty, svazky klíčů, nakoupené zboží nebo rovnou stažená okénka na prostrčení ruky.

Vykrádání aut stále patří v Příbrami k nejčastějším trestným činům. Přes policejní statistiky a varování lidé stále zlodějům jejich nekalou práci ulehčují. Příkladem by mohl být červencový případ šoféra felicie, který parkoval v Příbrami a uvnitř vozu nechal peněženku s doklady i penězi.

„Zloděj tak bez námahy peněženku sebral,“ uvedla policistka Monika Schindlová. „Před nedávnem bylo v Příbrami během dvou dnů vykradeno jedenáct aut. Vznikla tak škoda za 300 tisíc korun,“ připomněla ještě policistka Schindlová. Vzpomněla si také na případ, kdy zloděj ukradl z auta celý padákový komplet, přičemž řidič utrpěl stotisícovou škodu. Někdy prý zas lupičům stačí ukrást z vozu jen jídlonosič s obědem.

Zdánlivě bezpečným, ale ve skutečnosti riskantním místem se zdá být placené parkoviště pod Svatou Horou v Příbrami. Vypadá to, že je zároveň i hlídané, ale není to tak.
„Platí se tady za místo, ale za škodu si každý zodpovídá sám. Kolikrát tu vykradli auto a já jsem tu byla. Nemůžu ale vědět, komu auto patří. Okradení lidé se pak chodí vykřičet na mě,“ svěřila se Milena Andrlová, výběrčí na svatohorském parkovišti.

O tom, že parkoviště není hlídané, tu není nikde nic psáno. Ve městě jsou přitom na daleko menších parkovištích cedule s nápisem, že auto není trezor.
„Dostali jsme pro Příbram čtrnáct cedulí a ty jsme rozestavěli. Na svatohorské parkoviště zatím značku dávat nebudeme,“ řekla policistka Schindlová.

S velkým zklamáním a ztrátou přitom opouštěly Příbram v červnu dvě německé turistky, které se zastavily na Svaté Hoře. Neznámý pachatel jim vykradl na parkovišti jejich vůz Mazda.
Ženy přišly o zavazadla s oblečením a dalšími věcmi, ale ztratily se jim i desky s celoživotní textařskou prací, kterou vezly do Prahy na 10. Mistrovství Evropy dechových hudeb.