Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Ředitelé některých příbramských škol si zatím s novou vyhláškou nevědí rady

Příbram - Od ledna platí nová protipožární vyhláška. Vztahuje se na únikové cesty ve všech budovách, a to především ve školách, které mají na chodbách vystavené výkresy.

18.2.2009 1
SDÍLEJ:

Žáci Základní školy Jiráskovy sady v Příbrami jsou na výstavu výkresů pyšníFoto: Deník/Markéta Jankovská

Mnozí z nás si ještě pamatují na ten skvělý pocit vidět svůj výkres na školní chodbě. Výtvarnými pracemi žáků se právem pyšní každá škola. Své výstavky budou muset některé školy omezit.
Podle nové vyhlášky o podmínkách požární ochrany staveb nesmějí od ledna letošního roku na požárních únikových cestách viset hořlavé předměty. Nesplnění podmínek by mohlo vyjít opravdu draho. Hrozí pokuta až půl milionu korun.
Ředitelé některých příbramských škol nad tím jen kroutí hlavou. „Je to pro nás veliké omezení. Zdá se mi poněkud přehnané odstranit výkresy, zvláště na našich širokých chodbách,“ nesouhlasí s prázdnými stěnami ředitel Základní školy Jiráskovy sady v Příbrami Miloš Přibyl.
K jeho názoru se přidávají další. Ona se totiž nová vyhláška týká všech staveb, to znamená, že o výzdobu mohou přijít i mateřské školy.
„Vystavené práce jsou to nejhezčí na celé budově. Nelíbí se mi to,“ říká Alena Rampová, ředitelka Mateřské školy Kličkova vila v Příbrami.
Nová požární vyhláška se netýká všech prostor. Jedná se sice pouze o únikové cesty z budovy, jenže všichni víme, jak to ve školních budovách vypadá. Mají dlouhé chodby plné tříd vedoucí od hlavního schodiště do obou stran budovy.
Laik si řekne, že pokud dojde k požáru, únikovými cestami se logicky musí stát právě ty vyzdobené chodby a hlavní schodiště.
Záleží ale na projektu školní budovy.
Jak se nová vyhláška dotkne například Mateřské školy ve Školní ulici v Příbrami, její ředitelka Romana Plecitá zatím přesně neví. „Ještě jsme to neřešili. Budeme si muset nechat poradit,“ řekla Deníku.
Ředitelé škol, kteří si nevědí rady a nechtějí likvidovat hořlavou výzdobu zbytečně, se mohou obrátit na příbramskou pobočku hasičského záchranného sboru.
„Pokud se na nás ředitelé škol obrátí, domluvíme se na podmínkách, které budou pro obě strany vyhovující. Samozřejmě za předpokladu dodržení litery zákona,“ vzkazuje školám ředitel Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje územního odboru Příbram Jiří Heinrich.

Pravidla vyhlášky

Na chráněných únikových cestách nesmí množství hořlavého materiálu překročit stanovenou mez. Lze tu umístit například jeden malý závěsný automat na nápoje, květinovou výzdobu v omezeném množství nebo sedací nábytek se stanoveným stupněm hořlavosti. Na stěně o ploše 60 metrů může viset pouze jeden hořlavý předmět, nástěnka nesmí překročit tloušťku 4 milimetry a musí zabírat maximálně 1,3 metru čtverečního. Předměty umístěné v chráněné únikové cestě nesmí svým umístěním ovlivňovat pohyb osob v únikové cestě, nesmí ani bránit otevírání či zavírání dveří na ní. Chráněná úniková cesta je podle vyhlášky trvale volný komunikační prostor vedoucí k východu na volné prostranství, tvoří samostatný požární úsek. Jeho konstrukční řešení a technické vybavení a zařízení jsou dány normovými hodnotami.

Autor: Markéta Lišková

18.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení