Na výjimečnou rybářskou událost v kulisách drsné přírody v srdci Brd zvou veřejnost Vojenské lesy a statky ČR (VLS). Výlov Dolejšího Padrťského rybníku. se uskuteční ve středu 8. listopadu od 7.00 do 14.00 hodin.

Padrťské rybníky jsou jednou z nejcennějších součástí brdské přírody. Jsou napájeny přítoky, které na své cestě nepotkaly civilizaci ani intenzivně obdělávanou zemědělskou půdu. Leží v nadmořské výšce 640 metrů a vzhledem ke specifickým místním podmínkám jejich výlov patří k nejkrásnějším a zároveň také k nedrsnějším tuzemským rybářským událostem,“ uvedl Roman Vohradský, ředitel VLS, které na Padrťských rybnících hospodaří.

Dvojice Padrťských rybníků na náhorní planině v srdci Brd se loví střídavě jednou za dva roky, protože ryby v čistých, ale chladných vodách středočeského pohoří dorůstají pomaleji. Na vodních dílech navíc kvůli ochraně přírody probíhá chov bez využití obvyklých intenzivních chovných metod, tedy bez přikrmování i chemizace vody. Opatření, jehož hlavním důvodem je především ochrana vzácné populace raka kamenáče na tocích pod vodními díly, má však pozitivní dopad také na kvalitu ryb. Ryby z Padrťských rybníků jsou díky tomu ceněné pro své chutné a zdravé maso.

Výlov Hořejšího Padrťského rybníka:

Výlov Hořejšího padrťského rybníka je největší rybářskou událostí v Brdech | Video: Radek R. Kaša

Letos budou rybáři lovit menší z dvojice vodních děl – Dolejší Padrťský rybník. „Od 9.00 hodin bude na hrázi probíhat prodej čerstvých ryb z výlovu. K dostání budou kapři a dravé ryby. Pro děti, především pro školní kolektivy z okolí Brd, bude připraven také doprovodný edukativní program u stánku podnikové lesní pedagogiky. Prodej občerstvení a pochutin z ryb bude probíhat u lovecké chaty Rybářská bašta u Hořejšího Padrťského rybníku nedaleko turistického rozcestníku s přístřeškem,“ doplnil ředitel brdské divize VLS David Novotný.

Čerstvé ryby z výlovu v srdci Brd pak budou k dostání pro veřejnost také na podnikových sádkách v Mirošově na Rokycansku každý pátek od 13.00 do 16.00 hodin.

V posledním předvánočním týdnu pak budou prodávat rybáři z Padrtí kapry na štědrovečerní stůl a další ryby denně od úterý 19. 12. do pátku 22. od 8.00 do 16.30 hod. V sobotu před Štědrým dnem pak od 8.00 do 15.00 hodin.

Výlov Sadoňského rybníka:

Výlov Sadoňského rybníka. | Video: Deník/Michal Bílek

„K Padrťským rybníkům je vjezd možný jen na zvláštní povolení, návštěvníci však mohou použít bohatou nabídku turistických tras a cyklotras v jejich okolí,“ připomněl mluvčí VLS Jan Sotona.

Výlov v Příbrami

Příbramští rybáři se chystají na výlov v sobotu 11. listopadu v lesoparku Litavka. „Jedná se o dva menší rybníky. Začínáme v osm hodin ráno a za dopoledne budeme mít hotovo. Čekáme bílé ryby, například okouny, spíše menší kusy. Lidé se mohou přijít podívat,“ uvedl předseda příbramských rybářů Tomáš Jarolímek s tím, že velký výlov čeká místní organizaci příští rok. „Plánujeme výlov Hořejší obory,“ uzavřel Jarolímek.

Výlovy větších rybníků v Plzeňském kraji:

9. 11. Nezamyslický (KT)
13. 11. Modrý (u Tisové, TC)
15. 11. Liščí (Čečkovice, TC)
16. 11. Široký (u Oselců, PJ) a Hnáň (u Zavlekova, KT)
22. 11. Prádlo (u Boru, TC)
23. 11. Novec (u Nalžovských Hor, KT)

Pozor, data se mohou v závislosti na počasí změnit.

Zdroj: Klatovské rybářství

Pochlubte se svými úlovky. Vaše příspěvky posílejte na adresu ryby@denik.cz. Nezapomeňte na své jméno, kde jste fotili (kde se výlov koná, atd.) a připojit můžete také krátký příběh. Rádi vše zveřejníme v našem speciálu.

close Banner ryby info Zdroj: Jan Lakomý zoom_in Banner ryby