VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Padrťský kapr patří mezi nejkvalitnější ryby na trhu

Brdy /FOTOGALERIE/ - Když se začne napouštět jeden z padrťských rybníků po výlovu, je už značně pokročilý podzim. Převažují pro někoho deprimující mlhavé dny a nebude dlouho trvat, kdy podzim přejde v zimu. Však se padrťské rybníky loví až v listopadu a to už většinou i na opožděné babí léto můžeme jen vzpomínat.

9.11.2010
SDÍLEJ:

Výlov Hořejšího padrťského rybníku.Foto: Karel Hutr

Hořejší a Dolejší padrťský rybník jsou nejvýše položenými hospodářskými rybníky ve středních Čechách. Výlov každého z nich se provádí jedenkrát za dva roky právě kvůli vyšší nadmořské výšce. Ryba by za jednu sezonu nedokázala dorůst do požadované tržní velikosti.

Padrťský kapr také náleží na trhu mezi nejkvalitnější rybu, protože vyrůstá v čisté vodě, pramenící v lesích. Voda není zatížena žádnými nečistotami z aglomerací a tak si kapr z padrťských rybníků získal mezi odběrateli dobré jméno svoji kvalitou a chutí. Rybníky obhospodařuje hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS).

Letos byl s výlovem na řaděHořejší padrťský rybník. Lovil se dva dny od 3. do 4. listopadu. S úlovkem jsou jak rybáři, spadající pod mirošovskou lesní správu, tak i ředitelství podniku v Jincích, velice spokojeni.

„Sezona byla relativně velmi dobrá. Jsme spokojení. Ulovili jsme606 metráků ryb,“ řekl Deníku Ludek Velen, ředitel hořovické divize VLS s tím, že Martin Zachar je velice zkušeným rybářem a tomu také odpovídají výsledky hospodaření na rybnících, které podnik spravuje. Z celkového množství 606 metrických centů ryb představuje tržní kapr 508 metráků. „Osmdesát metráků kapra je na sádkách v Mirošově, kde se bude prodávat. Vedlejší ryby, kterou představují lín, candát, štika, amur, sumec a další druhy, bylo sloveno 14 metráků,“ přiblížil ředitel a dodal, že kapři se na sádkách budou prodávat koncem listopadu.

V sítích uvízlo ještě deset metráků cejna, který se většinou zpracovává do salátů. Malé ryby bylo 24 metrických centů a jako násada skončila v Dolejším padrťském rybníku. V mirošovských sádkách budou tedy kapři i pro veřejnost dostupní od konce listopadu. A jak je to s cenou? „Zatím nepředpokládáme, že bychom cenu kapra navyšovali oproti loňskému roku. Myslím si, že kapr jako tradiční česká ryba by měla být cenově dostupná každému. Nakonec, jak ukazuje současný trend, lidé se začínají vracet k tradicím a tím pádem začínají více preferovat to, co je české a kapr se u nás stává stále oblíbenější rybou,“ dodal Luděk Velen a doplnil, že zná spousty skvělých kuchařů, kteří dokáží z českého kapra vykouzlit neuvěřitelné pokrmy.

Vojenské lesy a statky ještě hospodaří na dalších rybnících ve vojenském újezdu. Přímo pod padrťskými rybníky jsou ještě další nádrže, které byly poměrně nedávno obnoveny. Jsou to Šindelka, Výtažník, Ledvinka a Grycák.

Rybáři se u vojenských lesů soustředí především na produkci tržního kapra. Velcí sumci prý nejsou pro rybáře až tak atraktivní, protože toho prostě moc sežerou. Přesto se začali soustředit na zajímavý artikl a tím je candát. Tento dravec má velice chutné maso a ne nadarmo se mu říká královská ryba.

„Candáty produkujeme sami a je k tomu určen jeden z rybníků na Padrti,“ připomněl Luděk Velen.

Hořejší padrťský rybník má katastrální výměru asi 120 hektarů, Dolejší 65. Větší z nádrží pojme bezmála tři miliony kubíků vody, a proto vypouštění trvá několik týdnů. Hráze obou rybníků jsou původní a pocházejí z dob založení tedy z konce 14. nebo počátku 15. století. Nádrže slouží nejenom pro chov ryb, ale i pro zásobování vodou pro Strašice, Rokycany a hrádecké železárny.

Výlov padrťských rybníků ve Vojenském újezdu Brdy byl na krátký čas přístupný veřejnosti. Zájemci si mohli koupit chutného kapra přímo na hrázi. To už ale není možné.

Autor: Karel Hutr

9.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Volební místnost v Hlízově.
104

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení