Nabídka ve volných dnech je omezená, kino, divadlo, posezení v některém ze zbývajících barů nebo hospod. Rockový koncert už je pomalu svátkem…

Za poslední čtyři roky se v Příbrami konalo několik velkých akcí, pořádaných městem, například Den sportu, Den bezpečné Příbrami, Family fest nebo jízdy na obří skluzavce. Všechny se ovšem konaly v létě. S příchodem podzimu a uzavřením venkovních scén se ukazuje, jak moc ve městě chybí vhodné prostory, které by mohly hostit malé kulturní a klubové akce.

Fanouškové rocku mají v chladných měsících chabý výběr. Legendární Junior klub je už tři roky zavřený, pokračuje tam rekonstrukce. A odpovídající alternativa ve městě schází. Koncerty sice pořádají kluby, například Barovka v kulturním domě, kde se ale hraje ve všedních dnech, víkendy tam patří diskotékám. Nebo v klubu Za 5 dvanáct na Březových Horách, kde se sice občas ve volných dnech hraje, pro kapely je ale spíš nouzové řešení.

„V Příbrami nejsou lidé moc zvyklí chodit na muziku v týdnu. Navíc je většina prostor malá nebo příliš vzdálená,“ konstatuje Luboš Zelner z kapel Bon Pari a Dexempo Šunkoflex. Jeho slova potvrzuje i Petr Kollert. „S kapelou hrajeme občas v Barovce, ale je to tam malé a navíc ve všedních dnech. Junior byl na koncerty ideální prostor,“ vzpomíná kytarista hudebních skupin Blue Vibes a Špejbl’s Helprs.

Junioru byl vhodný nejen pro koncerty, ale také třeba divadla a další podobné akce. Rekonstrukce jeho sídla má ovšem už téměř půlroční skluz a podle posledních informací výhled na brzké dokončení prací příliš nadějně nevypadá.

„Stavba Junior klubu dokončena není, rada města navíc na základě právní analýzy rozhodla o omezení rozsahu díla a vyhlášení soutěže na novou firmu, popřípadě zadání zbývajících prací nové firmě přímým zadání,“ vysvětluje mluvčí města Eva Švehlová. Nový termín dokončení prací na projektu nazvaném Stavební úpravy a přístavba Junior klubu podle ní zatím není znám. Proto se v současné době neřeší ani doba, kdy by provoz klubu mohl být zahájen.

Ještě před pár lety neměly kapely nebo divadelní spolky problémy najít v Příbrami prostory pro své víkendové akce, především díky Junior klubu, neboť jeho tehdejší nájemce Martin Severa byl podobným akcím nakloněný.

„Junior byl jistota,“ potvrzuje Ondřej Dufek, principál příbramského ochotnického spolku Půlnoc, který nyní hledá prostory pro divadelní představení marně. „Pronájem malé scény v divadle je pro nás finančně náročný. Další možné prostory ve městě nemají tu tradici, jakou měl Junior, takže jsou buď nevyhovující, nebo kompromisem, kdy je ale návštěvnost vždy sázkou do loterie,“ připomíná Dufek.