Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přeci jsem se nenarodil v lese, zlobí se Josef Pour, rodák ze zaniklé brdské obce

Rožmitál - Ochránce veřejných práv řešil podobné případy lidí, kterým zmizely z občanských průkazů rodné vesnice, jež zatopila voda novomlýnské nádrže na Moravě.

30.3.2009 1
SDÍLEJ:

Josef Pour, rodák ze Záběhlé v Brdech.Foto: Karel Hutr

Když si Josef Pour z Rožmitálu požádal o výměnu občanského průkazu, netušil, jakou ránu mu osud znovu zasadí. V kolonce pro místo narození napsali úředníci Brdy. „Narodil jsem se snad někde v lese za pařezem?“ rozčílil se Pour nad nesmyslnou změnou. Dnes dvaasedmdesátiletý důchodce se totiž narodil ve vesnici Záběhlá ve středních Brdech. Obec spolu s jinými vesničkami v brdských lesích za minulého režimu zabrala armáda kvůli rozšiřování vojenského újezdu. Obyvatelé se museli vystěhovat a vesničky pak byly v roce 1952 srovnány se zemí.

„V padesátých letech jsme přišli o domy a teď už nemáme ani v občance místo narození. Proč zmizel název Záběhlá s číslem popisným z občanky, mi nikdo nezodpověděl,“ dodal muž, který se dlouhé roky spolu s dalšími vysídlenci domáhal náhrady za zbořené domy. Marně. Nevysoudil nic, a vše už prý pustil z hlavy. „Cpali jsme do toho peníze s mojí švagrovou a dohodli se, že to ukončíme. Stálo to hodně nervů a nikam to nevedlo,“ dodal. Podobně jako Josef Pour z Rožmitálu se prý přestala soudit o restituce naprostá většina vysídlenců.

Na stole veřejného ochránce práv se podobných příběhů lidí, kterým zmizela z občanských průkazů místa narození, nakupilo několik.
„Občané jsou většinou nespokojeni s tím, že mají v dokladech jako místo narození uvedenu obec podle aktuálního územního členění a nikoli obec, která mezitím zanikla například v důsledku důlní činnosti nebo vybudování vodní nádrže nebo se stala součástí jiné obce.
Naposledy šlo o případ občanů narozených v obci Mušov, zaniklé v důsledku vybudování vodní nádrže Nové Mlýny, kteří mají v občanských průkazech jako místo narození uvedeny Pasohlávky,“ sdělila Iva Hrazdílková z Kanceláře veřejného ochránce práv.

Podle Hrazdílkové lidé, kteří si stěžují, obvykle namítají, že uvádět místo narození podle aktuálního stavu v době vydání průkazu znamená z historického hlediska uvádění nepravdivých údajů.

Tento argument však podle ochránce není zcela přesvědčivý. „Nejde jen o zánik obcí, ale také o změny názvů obcí, o změny hranic států nebo i názvů států. Ještě stále žijí občané narození na území České republiky za Rakouska-Uherska. Přesto jim zřejmě nebude na obtíž, že v pase mají jako místo narození uvedenu Českou republiku, nikoli habsburskou říši. Stejně tak nevadí uvedení místa narození Zlín občanům, kteří se zde narodili v době, kdy se město jmenovalo Gottwaldov. Ochránce se však naopak setkal s případy, kdy se občané ohrazovali, že mají jako místo narození uvedenu Ukrajinu, přestože se narodili na Podkarpatské Rusi v době, kdy bylo toto území součástí Československa,“ dodala Iva Hrazdílková.

Na základě usnesení vlády byly v roce 2008 zpracovány návrhy právních úprav čtyř navzájem propojených základních registrů. Data v registrech budou sdílena a využívat je budou jednotlivé agendové informační systémy – například občanských průkazů, řidičských průkazů, důchodového zabezpečení, daňové správy a další.

Tudíž občané nebudou muset při každém úředním styku znovu vyplňovat formuláře. Údaj o územním členění státu, a tedy i o obcích, bude v registrech průběžně aktualizován. Při přípravě novely zákona o občanských průkazech ochránce navrhoval, aby údaj o místu narození nebyl v občanském průkazu vůbec uváděn, ale jeho připomínka nebyla akceptována.

„Ochránce si uvědomuje, že uvedení údaje o místu narození na dokladu totožnosti není záležitostí, která by občanům způsobovala větší nepříjemnosti. Jedná se především o otázku citovou. I pocity lidí ve vztahu k činnosti veřejné správy je však třeba se zabývat,“ uzavřela Hrazdílková.

Autor: Karel Hutr

30.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jedna z volebních místností v Dobříši byla v areálu Základní školy Dobříš, Lidická
124

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení