Výkonnému tajemníkovi Asociace nožířů Bohemia Cultellatores a spolupořadateli tradiční výstavy Pavlu Formánkovi jsme položili několik otázek, týkajících se této oblíbené akce nejenom pro milovníky chladných zbraní.

Kolikátá výstava se bude letos v Příbrami konat?
Letošní výstava dosáhla plnoletosti. Letos je to osmnáctý ročník. První výstava byla v roce 1992 pod názvem „Nože 92 a byla to první specializovaná nožířská výstava na území dnešní České republiky a Slovenské republiky. Dnes je to výstava s nejdelší tradicí u nás a největší výstava v Česku, co do počtu vystavovatelů tak do počtu návštěvníků. Dnes již je známa i v zahraničí.

Kde a kdy se výstava koná?
Stejně jako loni, tak i letos se výstava bude konat v Kulturním domě v Příbrami. Oproti loňsku to bude o týden dříve, tedy 5. a 6. září. V sobotu bude pro návštěvníky otevřena od 8 do 18 hodin a v neděli pak od 9 do 12 hodin.

Kolik vystavujících návštěvníci uvidí?
To nemohu říci, protože nevím, zda přijedou všichni, co se přihlásili. Předpokládám, že ze 120 přihlášených jich určitě přes 110 přijede. Takže určitě se bude na co dívat i co kupovat.

Výstava je prezentována jako mezinárodní. Odkud budou zahraniční vystavovatelé?
Nejvíc zahraničních nožířů je samozřejmě ze Slovenska. Dál jsou přihlášeni nožíři z Estonska, Maďarska, Německa a Polska. Bohužel nedorazí nožíř z Japonska. Území, kde má dílnu, postihlo zemětřesení. Nožíř z Indie také nedorazí, vdává se mu sestra.

Již tradičně jsou součástí výstavy i doprovodné programy. Na co se mohou návštěvníci těšit letos?
Budou to například ukázky zdobení kovu rytím a ukázky vylévání rukojetí nožů cínem, dále pak tábor lovců kožešin, tábor dvou skupin Keltů s ukázkami řemesel, scénického boje a prodejem replik, dále budou v režii Keltů ukázky polní kovárny, výroba kožených pouzder, řezbáři a švec. V průběhu dne budou živě hrát čtyři kapely – Appaloosa, Š.O.K., Od plotny skok a večer vystoupí kapela Trosky. Kromě běžného občerstvení bude v provozu i Krčma u Spálené Nohy se staročeskou kuchyní. Díky Městskému úřadu Příbram můžeme využít 2000 m2 plochy za kulturním domem.

Součástí akce má být i workshop. Co na něm bude?
V první řadě chci připomenout, že na výstavě bude v prodeji nožířský kalendář vydaný Asociací nožířů. Je v něm ukázka prací dvanácti našich členů, špičkových nožířských mistrů. Je to v naší, ale nejen v naší republice ojedinělý počin. A co se týče workshopu, ten je součástí doprovodných programů a je už ve čtvrtek od 14 hodin do 20 hodin. Worskshop pokračuje v pátek od 9 do zhruba 19 hodin. Během workshopu bude provedena tavba speciální oceli – wootzu a zájemci si budou moci nechat vykovat čepel nože, a to i z damaškové oceli, případně si čepel vykovat sami či za pomoci kováře-nožíře. Podrobnosti k workshopu i k celé výstavě včetně programu jsou na stránkách Asociace nožířů Bohemia Cultellatores www.noziri-anbc.cz.