Radní obdrželi petici podepsanou obyvateli, ve které žádají o opětovné projednání místa, kde by nízkoprahové denní centrum s noclehárnou mělo stát.

„Netýká se to pouze nízkoprahového denního centra, ale petice je zaměřená i na nesouhlasné vyjádření obyvatel, aby v této lokalitě bylo umístěno i zázemí technických služeb," sdělila místostarostka Alena Ženíšková.

Diskuse s občany bude ve středu
Petici podepsalo 414 osob, přičemž žádají o přezkoumání výběru lokality pro toto zařízení, které má vzniknout v ulici Československé armády.

Ilustrační foto.„Argumentují tím, že se jedná o centrum města. Myslím si ale, že ulice Československé armády k centu nepatří. Dosud ubytovna fungovala přímo naproti radnici a nikomu to nevadilo," dodala místostostarostka Alena Ženíšková.

Radní proto na středu 23. září od 16 hodin svolali besedu s těmito občany. Tématem jednání budou i služby nízkoprahového centra.
„Jsou mezi námi občané, kteří tuto službu potřebují. Doufám ale, že i obyvatelé Rynečku pochopí, že to nebude žádné doupě pro osoby, které bychom tam dali za ostnatý drát," uvedla místostarostka.

Mezi těmi, kteří potřebují pomoc jsou prý nejen jednotlivci, ale i rodiny a matky s dětmi. Podle místostarostky by v tuto chvíli měla být hotová projektová dokumentace a připravuje se výběrové řízení dodavatelů.
 
Noclehárna a nízkoprahové zařízení bude budované jako kontejnerové bydlení nebo mobilní buňky připojené ke kanalizaci, vodovodu a elektřině, kde by se lidé mohli nejen ohřát, ale i dostat polévku. Jelikož půjde o jednoduchou variantu kontejnerového bydlení, je možné i postupné rozšiřování.

Mobilní buňky či vytápěný stan

Ilustrační fotoOd původního záměru, tedy vybudovat zázemí pro lidi bez přístřeší v areálu technických služeb, radní ustoupili. Jedním z důvodů byly náklady na opravu zanedbané střechy, vodovodu a kanalizace, které by město vyšly na devět milionů.

Přijatelnějším řešením je tak využití mobilních buněk, v krajním případě může posloužit i vytápěný stan. Útočiště by zde už tuto zimu mohlo najít téměř třicet lidí. V okresním městě je ale bezdomovců zhruba padesát.

Cílem nemá být pouze poskytnutí pomoci v těžké životní situaci, ale i motivace lidí získat práci a vlastní bydlení.

Motivační systém k vlastnímu bydlení

Jednou z možností je i to, že by si lidé polévku a čas strávený v komunitním domě odpracovali například u technických služeb.

Začleňování by měla na starosti sociální firma, která s technickými službami bude spolupracovat. Radní si chtějí také posvítit na rozdělování sociálních dávek, aby nebylo tak výhodné.

Zařízení vyjde na čtyři miliony

„Nízkoprahové denní centrum poskytuje službu všem, kteří pomoc potřebují. Obávám se, že mnozí lidé si spojují takové zařízení s povaleči a opilci, kteří se poflakují okolo nebo uvnitř takového zařízení. Tato představa je však bohužel zcela mimo realitu," řekla už dříve Ženíšková.

Výstavba bude rozdělena na etapy, přičemž v té první by to mělo být zhruba dvanáct buněk. V první etapě by město mělo investovat zhruba čtyři miliony korun. „Nenašli jsme levnější způsob, jak naplnit literu zákona a akceptovat, že jsme jako město povinni pomoci lidem bez přístřeší," sdělil před několika měsíci starosta Jindřich Vařeka.

Náklady zatím jen z městské kasy

Zatím by veškeré náklady měly jít výhradně z městské kasy. Šance na získání dotace bude podle radních až u druhé fáze výstavby. Posláním centra je nabídnout pomoc mužům a ženám, kteří se z různých příčin ocitli v nepříznivé sociální situaci a podpořit je ve snaze tuto situaci řešit. Do centra si lidé mohou přijít nejen pro polévku, ale i pro radu. Poskytnuto bude i základní ambulantní ošetření.