Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysvětlujeme lidem důsledky těžby zlata na obce a přírodu

Vacíkov – Hrozbu možného průzkumu a těžby zlata v Petráškové hoře u Vacíkova berou obyvatelé regionu vážně. Vedle sdružení obcí Čechy nad zlato vzniklo i občanské sdružení Brdy nad zlato ve Vacíkově. Jozefu Trangošovi z výboru sdružení jsme položili několik otázek.

2.4.2013 8
SDÍLEJ:

Petráškova hora u Vacíkova v zimním "hábitu".Foto: archiv obce

Kolik členů má vaše sdružení?

Nyní evidujeme přibližně sto členů, další se hlásí.

Spolupracujete se sdružením obcí Čechy nad zlato?

Se sdružením Čechy nad zlato samozřejmě úzce spolupracujeme, na toto sdružení jsme navázáni přes naši starostku Markétu Balkovou. V dalším období uvažujeme o vstupu do tohoto sdružení jako samostatný objekt.

Jakým způsobem se snažíte zabránit průzkumu a následné těžbě zlata v Petráškově hoře?

V první řadě se snažíme o aktivizaci obyvatel obcí, které mohou být případnou těžbou zlata ohroženy. Nabízíme jim také členství v našem sdružení, vysvětlujeme důsledky těžby zlata pro okolní přírodu a krajinu. Připravujeme společnou akci se sdružením Čechy nad zlato.

Jistě víte o hrozbě, která spočívá v novelizaci horního zákona a také se připravuje novelizace surovinové politiky státu, kde se může zanést zlato do seznamu strategicky významných nerostných surovin?

O přípravě novelizací víme. Nechápeme úsilí Ministerstva průmyslu a obchodu postavit zlato na úroveň strategických surovin, jako je uhlí nebo uran. Pozorně sledujeme činnost ministerstev, vlády i parlamentu v oblasti surovinové politiky, naši členové se zúčastnili jednání obcí a odborníků proti těžbě břidlicových plynů v České republice. Pro další období připravujeme petici proti obnovení průzkumu a následné těžbě zlata, která by vyplývala z nové legislativy, kterou Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje.

Jste v kontaktu s odborníky?

Oslovili jsme odborníky z oblasti ochrany přírody, ekology, přírodovědce, pracovníky polesí, právníky i politiky. Odezva je veskrze kladná.

Chystáte nějakou akci, aby se veřejnost dozvěděla o této hrozbě?

Zdá se, že se lidé domnívají, že je to problém lokální, ale to je klamné zdání. V sobotu 20. dubna společně se sdružením Čechy nad zlato připravujeme ve Vacíkově rozsáhlejší akci nazvanou Pochod na Petráškovu horu. Je spojena s účastí významných osob, odborníků, politiků a široké veřejnosti.

Autor: Karel Hutr

2.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Karsten Ayong debutoval v české reprezentaci

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Příbramsko – Okresní přebor nabídl stejně jako v minulém kole souboj o čelo tabulky. Opět se ho účastnil Milín, který tentokrát jako vedoucí tým tabulky zavítal na hřiště třetích Rosovic.

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení