Člověk se snad na každém kroku setkává s lidmi, kteří debatují o krizi. Někteří svou práci ztratili, jiní se o ní bojí. Sedmatřicetiletý Antonín z Příbrami dnes prý také neví, co s ním bude. Zaměstnavatel pro něj teď nemá dostatek práce, ale o skončení pracovního poměru zatím prý naštěstí nebyla řeč.

„Už dlouho toužím udělat si kurz na počítači, abych doma neměl před dětmi ostudu. Zrovna, když nemám půl dne co na práci, bych se mohl učit,“ zapřemýšlel o rekvalifikaci Příbramák David. A to vůbec není nemožné.

V rámci projektu mohou zaměstnavatelé získat od státu finanční prostředky na vzdělávací kurzy pro své zaměstnance, kteří jsou ohroženi kvůli změnám v důsledku krize. Mohou si tak zdokonalit své odborné znalosti, dovednosti a kompetence. Podle mluvčího Úřadu práce v Příbrami Jaroslava Minaříka této možnosti příbramští zaměstnavatelé ale zatím moc nevyužívají.

„Projekt o vzdělávání tu není dlouho. Lidé zatím jen volali, aby se informovali. Myslím si, že kvůli spoustě papírů, které je k tomu nutné doložit, s touto možností firmy zas tolik chvátat nebudou,“ informoval Minařík.

Mnoho lidí, jako například David z Příbrami, by rekvalifikaci jen přivítalo. Záleží ale, jak se k jeho přání a potřebám zaměstnavatel postaví.
Příbramské firmy o vzdělávacím projektu nic moc nevědí. „O této možnosti jsem něco slyšel, ale zatím nic takového nevyužíváme,“ odpověděl Otto Šnajdr, ředitel firmy Oknoplastik v Příbrami.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce tímto projektem podpořit podniky v nepříznivé ekonomické situaci. Vyčlenilo na něj 1,5 miliardy korun.