„Do Příbrami dorazily Lady Milena Grenfell Baines z Anglie, Ute Klein rovněž z Anglie a Dagmar Šímová, která se vrátila do Čech a momentálně žije v Praze. Rovněž s nimi přicestoval hudebník a skladatel Daniel Dobiáš. Ten se postaral o to, aby nezůstalo pouze u mluveného slova a doprovodil program vlastními skladbami, ovšem texty pocházejí od dětí z koncentráku v Terezíně,“ uvedla manažerka projektu Bohuslava Šetková.

Wintonovy „dcery“, ačkoliv se jejich věk pohybuje už kolem osmdesátky, se s velkou vitalitou podělily s posluchači o své zážitky.

Vzpomněly mimojiné také situaci, kdy během transportu museli zastavit zrovna tehdy v pohraničním městečku Terezín, protože někdo zapomněl v Praze tašku se všemi doklady. Paradoxně prý v tomto městě vlak stál čtyři hodiny, zatímco se po peróně procházeli nacističtí vojáci.

Mezi studenty byl podle Bohuslavy Šetkové zájem o besedu obrovský. Nakonec se do gymnaziálního klubu, kde Wintonovy „dcery“ přednášely, vtěsnalo zhruba 120 studentů.

„Děláme ve škole projekt nazvaný Dreams and Teams, který spočívá v organizování různých besed a akcí pro studenty. Tento projekt je podporovaný Britskou radou v Praze a občanským sdružením Adeto,“ poznamenala Bohuslava Šetková.

Beseda na téma Wintonovy děti však pro studenty nebyla první zkušeností. Už dříve měli možnost shlédnout filmy Matěje Mináče Síla lidskosti a Inspirace dobrem.

„Studentům se naskytne ještě možnost vidět film s názvem Nickyho rodina rovněž od Matěje Mináče. V lednu bude mít premiéru,“ dodala Bohuslava Šetková.