V současné době v krajském zastupitelstvu sedí čtyři zástupci regionu. Hned tři jsou ze Sedlčanska. Jsou to kamýcký starosta Petr Halada (STAN), který je členem Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost, jeho stranický kolega starosta Petrovic Petr Štěpánek (STAN) zasedá v Komisi pro bezpečnost a IZS a sedlčanský starosta Miroslav Hölzel (ODS), ten je místopředsedou Výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost. Čtvrtý krajským zastupitelem je bývalý starosta Příbrami, někdejší senátor, poslanec a bývalý hejtman Středočeského kraje Josef Řihák (ČSSD), jenž je současně krajským radním pro oblast majetku a ICT.

Minimálně dva z nich budou svůj mandát obhajovat. V podzimních krajských volbách opět kandidují Petr Halada a Miroslav Hölzel. Petr Štěpánek svůj post obhajovat nebude, ale zkusí štěstí ve volbách senátních. Mluví se také o tom, že ani Josef Řihák už kandidovat nebude. Bohužel jeho vyjádření se redakci Deníku nepodařilo zjistit.

Petr Halada, který byl sedmkrát po sobě zvolený starostou Kamýku nad Vltavou a je původním povoláním učitel fyziky, jehož koníčkem je ochotnické divadlo, tábory pro děti, kde mimo jiné vaří, či cestování, říká: „Baví mne starat se o věci veřejné a pomáhat lidem, měnit tvář věcí, o kterých jiní v hospodě jen kecají.“ Za Starosty a nezávislé se dál o přízeň voličů z regionu budou ucházet starostka Hvožďan Markéta Balková, příbramská radní za Příbramáky pro Příbram Renáta Vesecká, nebo starosta obce Svatý Jan Václav Hrubý.

Za ODS míří do krajského zastupitelstva například místostarosta Dobříše Tomáš Vokurka, nebo dopravní inženýr Petr Magera, který bydlí v příbramské osadě Kozičín. „Vzhledem k mojí profesi bych se chtěl zaměřit především na dopravu. Vadí mi, že si kamiony zkracují cestu po silnicích přes Brdy, proto budu usilovat o zkapacitnění silnice I/19 či o realizaci jihovýchodního obchvatu Příbrami,“ říká.

Barvy TOP 09 budou v těchto volbách hájit dva příbramští podnikatelé a zastupitelé Příbrami Václav Švenda a Marek Školoud. I ten by se chtěl zaměřit na problematiku dopravy, ale také problém sucha a zadržování vody v krajině.

Za ANO se o křesla ve středočeském zastupitelstvu budou ucházet mimo jiné příbramský starosta Jan Konvalinka, místostarostka města Zorka Brožíková či zastupitel Milan Hrudka.

Komunisté sází na záchranáře z Trhových Dušník Jindřicha Havelku. „Pokud bych měl v nadcházejících krajských volbách úspěch, chtěl bych jednoznačně pracovat na podpoře, ozdravění a rozvoji jak oblasti zdravotnické, tak ale i oblastí na pomezí sociálně zdravotní,“ prozradil Havelka.

Naopak zatím žádné zastoupení v krajském zastupitelstvu nemají Piráti. Z Příbramska do volebního klání nasazují čtyři kandidáty, současného příbramského zastupitele Antonína Schejbala, učitelku Simonu Luftovou, vedoucího letecké údržby Jana Trnku a specialistu IT Josefa Bouše.