Ani ve dnech, kdy není záchytka v provozu, ale lidé v podnapilém stavu na ulici nezůstávají. Pokud jsou k takovým případům přivoláni městští strážníci, nejdříve posoudí stav pijana. „V případě, že není schopen komunikace a pohybu, je přivolán lékař, který rozhodne o dalším postupu, ve většině případů o převozu do nemocnice,“ vysvětlila mluvčí města Eva Švehlová postup ve dnech, kdy je stanice zavřená.

ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

V době nouzového stavu byl provoz záchytné stanice na čas uzavřen. „Prostor, který je nám poskytován Oblastní nemocnicí Příbram, jsme chtěli nabídnout k využití například pro zřízení odběrného místa na testování na koronavirus nebo třeba jako zázemí zdravotnického personálu,“ připomněl příbramský starosta Jan Konvalinka.

Přestože zůstávaly v koronavirové době hospody a bary zavřené, záchytná stanice o klienty nouzi neměla. „Na začátku tolik záchytů nebylo, šlo asi jen o tři případy, ale s příchodem uvolňování se to začalo navyšovat a ke konci už bylo i devět evidovaných záchytů,“ popsal situaci Tomáš Cipra, ředitel Centra zdravotních a sociálních služeb města Příbram, které stanici provozuje.

Protialkoholní záchytná stanice v Příbrami se nachází v nemocničním areálu na Zdaboři.Zdroj: DENÍK/Radek CtiborKapacita příbramské záchytné stanice (na snímku), která se nachází v nemocničním areálu na Zdaboři, je osm lůžek – pět pro muže a tři pro ženy. Za celou dobu provozu se doposud nestalo, že by byla obsazena všechna místa. Nejplnější byla záchytka ve dni, kdy se tam sešlo sedm opilců najednou.

Za nocleh tam člověk zaplatí dva a půl tisíce korun. „Od letošního roku se s ohledem na náklady změnila pravidla. Pokud zachycený člověk zaplatí do týdne, bude ho přespání stát uvedenou částku. Pokud se tak nestane, částka se navyšuje na tři a půl tisíce korun,“ uvedl místostarosta a připomněl, že úspěšnost výběru peněz je třiatřicet procent. „Neplatiči jsou obesíláni upomínkou a posléze předžalobní výzvou,“ dodal Konvalinka.

Loni stál provoz záchytné stanice v Příbrami, která je na jih od Prahy ve středních Čechách jediná, 2,1 milionu korun. Na nákladech se podílí kraj, od kterého město získalo dotaci přes 1,6 milionu. Od klientů bylo v minulém roce vybráno více než 137 tisíc korun a dalších patnáct tisíc město získalo jako příspěvek od obcí.

Letos Příbram na provoz záchytky dostala od kraje 2,8 milionu korun. „To by nám mělo pomoci pokrýt většinu letošních nákladů,“ konstatoval Tomáš Cipra.