Hornické muzeum
První z nich se objeví již tento víkend. V sobotu projde masopustní průvod příbramským hornickým muzeem.

A opět slibuje pestrou přehlídku masek. „Na přípravě této lidové veselice muzeum každoročně spolupracuje se členy Sboru dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají nepřetržitě 90 let," připomíná Stanislava Moravcová z Hornického muzea Příbram.

Průvod bohutínských hasičů za zvuku kapely přivede k branám Ševčína tajuplný duch Brd Fabián doprovázený Kecalem a pestrou družinou dalších fantaskních bytostí. Zde je přivítá ředitel muzea Josef Velfl a udělí souhlas ke vstupu do areálu.

Bohutínští hasiči návštěvníky pobaví žertovnými scénkami na motivy pohádky Dařbuján a Pandrhola, jejíž scénář vzešel z pera známého příbramského rodáka, spisovatele a dramatika Jana Drdy. Jak se chudý havíř Kuba Dařbuján vypořádá s lakomým pivovarským sládkem Pandrholou, uvidíte u Ševčinského dolu na Březových Horách a pořadatelé slibují, že zde vyrostou i jitrnice jako v Drdově pohádce.

Přijďte se pobavit v sobotu 6. února na nádvoří Ševčinského dolu – začíná se v 10 hodin, vstupné činí symbolickou korunu.

Vysoký Chlumec
close Masopust v Bezděkově. zoom_in Masopustní veselí v podání bohutínských hasičů nemine ani městys Vysoký Chlumec, kde bude tradiční masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudbou. Veselice se zde koná rovněž v sobotu 6. února za symbolické korunové vstupné. Začíná se ve 14 hodin u Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočky Hornického muzea Příbram.

Věšín
V sobotu 6. února rozburácí rej masek i věšínskou náves. Průvod vyjde ve 12 hodin.

Bezděkov pod Třemšínem
Další den, tedy v neděli 7. února, si masopustní veselí nenechají ujít ani Bezděkovští. Už od 10 hodin se proto lidé v maskách budou scházet u hasičské zbrojnice, přičemž průvod vyjde v 11 hodin. Během průvodu a po jeho skončení v hasičské zbrojnici bude k tanci, poslechu a dobré náladě hrát Toulavá kapela.

Březnice
close Masopustní veselí v Březnici. zoom_in Masopustního medvěda provedou náměstím také maškary v Březnici. Podobně jako loňský rok nebudou chybět kejklíři, komedianti a stoly plné koláčků. Průvod vyjde v sobotu 13. února ve 14:30 z autobusového nádraží.

Vševily
Další sobotu, což je 20. února, oslaví masopust ve Vševilech. Sraz je v 10:45 na návsi u kapličky.

Milínem projde středověký průvod
Na počest 700. výročí narození Karla IV. uvítají Milínští průvod se samotným králem, a to také v sobotu 6. února. Začátek je ve 14 hodin u radnice, další zastávky budou u hasičárny, před základní školou, u skateparku, na plácku po vyhořelé sokolovně, před kulturním domem a na závěr před Centrem volnočasových aktivit u altánu.

V průvodu se objeví král, královna, jezdci na koni, pážata, šašci, zbrojnoši, rytíři, pěvci, lovčí a psovodi, kejklíři, kuchaři a kuchařky, panstvo – dvorní dámy, pážata.

Lidé ve středověkém obleku se mohou přiřadit k průvodu, ostatní masky budou na konci tvořit „masopustní směsku".