Velké množství obyvatel Příbrami si již dlouhou dobu stěžuje na zoufalý stav areálu Nového rybníka. Ve městě totiž není dostatek příležitostí k různorodému sportovnímu vyžití a Novák je ideálním místem pro mnohé aktivity, nejen co se týká sportování.
Příbramská radnice si proto nechala vypracovat studii, která se zabývá možnostmi sportu, rekreace a ubytování v prostorách Nového rybníka. Kromě rekonstrukce stávajících částí se nabízí také mnoho variant jak areál nově využít.
Vznikla by písková pláž se spoustou vodních atrakcí, několik hřišť kolem rybníka na míčové hry nebo areály pro dětské hrátky. Na ostrůvku uprostřed rybníku má být zbudováno občerstvení.
Podle plánu by se měla postavit půjčovna lodí a opravit skautský dům. Další novinkou bude zřízení in-line dráhy, která by v zimě fungovala jako běžecká trať. Rozšířeny by měly být příležitosti k ubytování či táboření, ale i k posezení v restauraci.
Nový rybník bude sloužit všem návštěvníkům bez rozdílu věku, skýtající možnosti k různým aktivitám i relaxaci.
"Celý projekt rekonstrukce a výstavby je zatím v přípravné fázi. Podle vypracované studie budou radní dále diskutovat o jednotlivých řešeních a jejich financování. Musí rozhodnout, kde přispěje svými dotacemi Evropská unie a kde náklady pokryje město. U určitých případů, jakým je například stavba restauračního zařízení, bude zřejmě potřeba investice ze soukromého sektoru," řekl příbramskýmístostarosta Petr Kareš.Přestavba bude stát 20 až 100 milionů korun v závislosti na tom, jak velký díl projektu bude zpracován.
Práce v areálu Nového rybníka budou probíhat po etapách, podle toho jak budou odsouhlaseny jednotlivé části stavby a zajištěné potřebné finanční prostředky. Stavět by se mělo v jarních a podzimních měsících, aby se lidé mohli v létě bez problémů chodit koupat. Je však jisté, že letos se nových atrakcí návštěvníci ještě nedočkají. To ale neznamená, že se na Nováku nebudou provádět žádné opravy. Je nutné nahradit například vymlácená okna po útoku vandalů a zajistit dobrý stav současného vybavení.