Naopak zájem o nemovitosti neklesá, ovšem nabídka je v posledních letech stále menší. V v posledních čtyřech letech je totiž kromě růstu cen patrná i stále více se snižující nabídka bytů k prodeji a to se týká jak nových tak starých bytů.

Přímo v Příbrami a okolí je trh s nemovitostmi asi takový, že zhruba na 350 nabízených rodinných domů v okrese Příbram je jen asi 15 domů přímo v Příbrami, poptávka je spíše po domech v Příbrami než v nových satelitech na okrajích obcí. „O byty je také zájem, ale spíše o menší, neboť v Příbrami se pohybují ceny za byty dosti vysoko. Například 1+kk až 1+1 je cena kolem milionu korun, byt 3+1 se již pohybuje kolem 1 800 000 korun před rekonstrukcí, a okolo 2 500 000 korun po rekonstrukci. To si již lidé rozmyslí, zda si mají za podobnou cenu koupit raději dům se zahrádkou a většinou se přikloní k rodinnému domu. Byty tedy raději preferují do pronájmu,“ říká Blanka Čermáková s příbramské realitní kanceláře RK Cabryk.

Podle jejích slov v Příbrami mladí lidé, většinou svobodní, hledají a preferují raději bydlení v pronájmu. Mimo jiné také proto, že nemají peníze na vlastní bydlení a půjčky začínají být pro ně nedostupné. O vlastní bydlení mají zájem rodiny s dětmi a starší lidé. U starších lidí je větší zájem o domky se zahrádkou. „Mladší lidé a rodiny s dětmi bych řekla, že již také upřednostňují, pokud mají peníze, nebo dosáhnou na hypotéku, rodinné domky se zahrádkou než byty.“ dodává.

Její slova víceméně potvrzuje i majitel další příbramské realitní kanceláře Reality Pintner Josef Pintner. Podle něj je zájem o byty a to jak do pronájmu, tak o koupi, stále poměrně značný, ale záleží na finančních možnostech konkrétního zájemce. „Vede zájem o malé byty typu 2+kk, ale máme také například specifickou klientelu, kdy si lidé pronajmou byt nebo domek po dobu, než postaví vlastní,“ říká.

Realitní makléři se také shodují v tom, že v současné době jsou ceny jak za pronájem, tak prodej nemovitostí přemrštěné. „Vzniklo to trochu panikou na trhu koncem minulého roku, kdy bylo v Příbrami k prodeji asi jen deset bytů. Nyní se počet a nabídka ustálila na nějakých 60 až 80 bytech, ale ceny raketově vzrostly,“ vysvětluje Pintner s tím, že není výjimkou, kdy lidé požadují za metr čtverečný v bytě 2+kk i částku 46 tisíc, což je podle něj nesmyslné.

O ovšem v současnosti na trhu s nemovitostmi výrazně chybí, jsou zainventované a zasíťované stavební pozemky. O ně je zájem prý především ze strany mladých lidí a rodin s dětmi.

„Mladí chtějí stavět a ne příliš renovovat. Ovšem pokud chtějí ušetřit na ceně při koupi, mají šanci jen v případě renovace starší nemovitosti a to pak musejí, jak říkám, vyndat ruce z kapes. To se jim, ale často příliš nechce, lidé v současné době hodně zlenivěli,“ posteskl si Josef Pintner.

Volbu vlastního bydlení potvrzují i sami obyvatelé města. „Upřednostňuji vlastní bydlení. Důvody pro vlastní bydlení jsou lepší perspektiva, stabilita, tzn. menší pravděpodobnost stěhování,“ vysvětluje svou volbu Jaromír Karel. Obdobně je na tom i David Káš. „Preferuji bydlení ve vlastním. Radši bych bydlel v budoucnu ve vlastním domě, protože bych chtěl mít psa. Nejlépe by bylo, kdyby dům byl situován na venkově,“ říká. Vlastní byt u přednostuje i Aneta Vošmiková, které byt přijde jednoduší, co se údržby týče a navíc je podle ní snazší ho v případě potřeby vyměnit za jiný. Jasno má i Miroslav Říha, tomu v současné době plně vyhovuje bydlení u rodičů. „Ale do budoucna bych si chtěl pořídit vlastní byt. Není tak náročný jako dům, navíc nemám rád práci na zahradě,“ dodává.