„Letos máme novinky jako Airsoft, Synchro tanec, Cvičení pro těhotné a třeba Co si nepamatujete z tanečních. Každým rokem přinášíme něco nového, ale základ zůstává a počet kroužků se drží v posledních letech na přibližně stejné úrovni,“ říká vedoucí zájmových kroužků Domu dětí a mládeže Příbram Marcela Jelínková.
V zařízení je v současné době zhruba 26 lidí, kteří kroužky vedou. O jaký je největší zájem? To se podle Marcely Jelínkové nedá tak jednoduše říct. „je potřeba si uvědomit, že kroužek má také nějakou kapacitu. Na tanečním kroužku nevadí, když je dětí 25, ale na keramice je 15 dětí maximum. Ale všeobecně, kroužky, které začínají, mají vždy menší počet dětí a je o ně ze začátku menší zájem. Ale samozřejmě není to pravidlo.“
Kroužků, které postupně v domě dětí zanikly, několik je. Jedním z nich je třeba Tralaláček, který byl určen pro předškoláky. „Loňskou novinkou bylo háčkování a fotografický kroužek. Na DDM pracuje kroužek sebeobrany, který má velmi vysokou návštěvnost. Velký zájem je o Army kroužek, tradičně o keramiku, soubor tanců a výtvarné kroužky. Hojně navštěvované jsou také keramické semináře pro dospělé,“ jmenuje Marcela Jelínková.
Děti si dost často neumí představit, co by na kroužku dělaly, a nebo se bojí neznámého prostředí a cizích lidí. Tyto zábrany padají při různých prezentacích, které domy dětí či sportovní a zájmové spolky chystají. Také Dům dětí a mládeže Příbram občas připraví akci, většinou na nábřeží u Hořejší Obory nebo v areálu Nového rybníku v rámci nějaké akce města. „Stává se, že hned druhý den se děti začnou hlásit, bývají jich desítka,“ oceňuje význam ukázkových akcí Marcela Jelínková, vedoucí zájmových kroužků.
Dveře zájemcům otevřel také příbramský Q-klub Amavet v Březnické ulici v Příbrami. Součástí programu byly ukázky stavby mechatronických stavebnic, takže se zde najdou děti, které zajímá mechatronika.
Příznivcům pohybu a především tance nabízí volnočasovou aktivitu také Sokol Příbram. V tanečním kroužku se věnujeme společenskému tanci, tedy standardním a latinsko-americkým tancům. Tréninky jsou otevřeny pro ty, kteří si chtějí pro radost zatančit, i pro páry, které se chtějí věnovat tancům závodně. Náš taneční kroužek začíná navštěvovat stále více tanečních párů všech věkových kategorií od juniorů po seniory,“ uvádí Alexej Slánský, trenér a dlouholetý vedoucí kroužku Temperament.
Jak vybrat ten správný a děti zároveň nepřetěžovat? „Ve spoustě rodin se to děje tak, že jako rodič mám nějaké zájmy a dítě má nějaké zájmy, a k tomu se to snažím směřovat. Potom jsou rodiče, kteří přemýšlí nad tím, aby kroužek dítěti něco dal, aby se to pak třeba projevilo i ve škole, například rozvíjení motoriky. Kroužek by měl být o tom, že tam dítě rádo chodí, je spokojené a zažije tam něco jiného než ve škole, nebo doma s rodiči a odpočine si od školy. Je to i formování toho, jak dítě vidí samo sebe, jestli je úspěšné a podobně,“ sdělil před časem Deníku dětský psycholog Štěpán Duník z Pedagogicko psychologické poradny v Příbrami.