Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákon o zadávání veřejných zakázek přinese obcím vyšší pravomoci

Sedlčany – Nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který již projednával Senát, by měl zvýšit pravomoc obcí. Uvedl to senátor Jiří Burian.

29.5.2016
SDÍLEJ:

Starosta Sedlčan a senátor Jiří Burian.Foto: archiv Deníku

Jediným hodnotícím kritériem při výběru dodavatele není nabídková cena. „Všeobecně jsme se shodli, že tento zákon by měl být podstatně lepší než ten současný. Zakázky malého rozsahu do výše přibližně tří milionů korun bude také možné například soutěžit v jednodušším režimu – oslovením i jednoho nebo tří zadavatelů. Obce si budou moci stanovovat i další kritéria," upozornil.

Senátor velmi pozitivně vnímá, že se na přípravě nové legislativy podílel i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a nejen ten. „Zákon byl předložen Ministerstvem pro místní rozvoj ČR prostřednictvím ministryně Karly Šlechtové. Vznikal po diskuzích s obcemi, jednotlivými kraji, se Svazem měst a obcí ČR a s odborníky. Je to snad poprvé, kdy byl zákon tvořen v terénu a ne od stolu ministerskými úředníky," kvitoval.

„Nový zákon připouští na vysoutěžené zakázce až 50 procent víceprací, dosud bylo povoleno 20 procent. Proti tomu jsme v senátu vystupovali. Upozorňovali jsme, že uchazeči o zakázku by mohli nabídnout co nejnižší ceny a ty by v průběhu stavby neúměrně navyšovali. Ale bylo nám vysvětleno, že se to bude týkat pouze jednotlivých položek rozpočtu. Celkově nesmí vícepráce přesáhnout třicet procent z původní ceny," podotkl.

„I když v poslanecké sněmovně při projednávání tohoto zákona bylo předloženo 350 pozměňovacích návrhů, čímž se takzvaně vyčistil, tak v Senátu byl pouze jeden pozměňovací návrh," sdělil Burian s tím, že pozměňovací návrh se týkal prodloužení termínu účinnosti zákona – z původních třech na šest měsíců. Potvrdil, že návrh zákona se vrátil do sněmovny, která námitku senátorů uznává.

To znamená, že by mohl začít platit už letos na podzim, pravděpodobně od listopadu. „Nový zákon o zadávání veřejných zakázek je konstruován pro zadavatele, tím mám na mysli především obce," myslí si, že tak legislativa nebude nahrávat jiným subjektům, jak tomu bylo dosud. „Samozřejmě, že zákon bude doprovázet řada nařízení vlády a asi šest prováděcích vyhlášek a metodické pokyny, to vše by mělo vyjít s účinností tohoto zákona. Proto se paní ministryně Šlechtová nebránila delší lhůtě, v níž by se vše kompletně dopracovalo," dodal Burian. Marie Břeňová

Autor: Redakce

29.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení