Hodiny a obrazy, to je velká vášeň

„Stroj nebyl nikdy vyčištěn, vypadal jak starý motor z auta, špinavý, zaolejovaný. Když jsme ho vynášeli, tak mi mezi prsty prokluzovala vazelína," řekl Češka, který ve svém „království" ve Zbenicích restauruje kromě hodin i starý nábytek, nebo opravuje rádia a jukeboxy. Mezi jeho srdeční záležitosti patří také staré obrazy. „Po letech jsem objevil svou speciální metodu," poznamenal loni na podzim v rozhovoru pro Příbramský deník.

Zvolské hodiny od Ludvíka Heinze

Zvolské hodiny se zrodily v roce 1894 ve firmě pražského hodináře Ludvíka Heinze, která vyráběla přibližně čtyři kusy ročně. „Je to stroj krásný i vizuálně, protože je na tu dobu nezvykle moderní," podotkl Češka nad hodinami o rozměrech zhruba metr krát 40 centimetrů. „Do té doby byly věžní hodiny většinou velká monstra, tyhle jsou miniaturní," upozornil.

Ocenil i to, že hodiny mají namontovaný kontrolní postříbřený ciferník, takže člověk, který je seřizoval, nemusel obíhat celou věž, aby se přesvědčil, kolik ukazují.

Stroj byl pro zvolský kostel vyroben na objednávku a od namontování v 90. letech 19. století ho prakticky nikdo neudržoval, přesto dlouhá léta bezvadně fungoval. Zrezivěly pouze ručičky a ciferník byl nečitelný. Při nedávné návštěvě Zvole ale Češka otevřel skříň stroje a zjistil, že hrozí stržení ozubených kol. Ještě týž den večer mu volal místní starosta, že se hodiny po mnoha desítkách let zastavily. Češka si je proto odvezl do své dílny, kde se zařízení konečně dočkalo kompletního servisu.

„Byly tam vyběhané vůle. Všechno jsem zrestauroval, doplnil, doleštil, dobrousil. Skříň, ve které bude stroj umístěn, se také zrestauruje, aby se do ní neprášilo. Bude to osvětlené a návštěvníci kostela si to budou moci prohlédnout," poznamenal Češka. Práce mu trvala měsíc a půl, nyní ještě zbývá dokončit ciferníky.

Češka si zbenický zámek vyhlédl poté, co musel opustit svou někdejší restaurátorskou dílnu s prodejnou v Praze-Zbraslavi. Dům, v němž byla umístěna, musel ustoupit nové výstavbě. Na zámku, který byl na prodej a na jehož koupi si vzal hypotéku, se mu líbilo hlavně nádvoří a ochozy.

Budovu, která je ve zchátralém stavu, Češka postupně opravuje. V budoucnu by v ní chtěl otevřít muzeum restaurovaných starožitností a v sousední stodole minipivovar. 

ČTK, maja