Co se to vlastně dělo? O zámek v Mníšku totiž v úterý usilovali Švédi. Jako za třicetileté války, kdy vojáci generála Jana Banéra zámek i celé panství dokonale vyplenili.

"Program v zahradě navštívila necelá tisícovka lidí, podvečerní bitvu vidělo dva tisíce návštěvníků,"prozradila ve středu Deníku kastelánka mníšeckého zámku Jana Digrinová.

A ještě než se vojáci pustili do plenění, od dopoledne se v zámecké zahradě předváděli šermíři a tanečníci, ve stanovém táboře se vojáci chystali k boji.
Počasí trochu vtipkovalo a občasný déšť zřejmě od návštěvy akce spoustu lidí odradil. O to větší zájem byl o prohlídky v zámku. Na výstavu panenek v dobových krojích čekalo několik skupinek rodičů s dětmi.

V podvečer přišla bitva samotná.„To byla ale šlupka,“ zacpávaly si děti uši, když moderátor Standa Berkovec se starostou města Mníšku pod Brdy Petrem Digrinem odstartovali velkou bitvu mezi císařskými vojky a Švédy.

Jak akci popisuje Jana Digrinová?: "Děla pálila na zámek jednu ránu za druhou, všude byl prach a dým, jednotlivé tábory odnášely své raněné. Bitvy si účastnilo víc než 150 vojáků obou stran. Císařská vojska byla zrazena špehem Bartolomějem, který vyzradil, že na zámku je ukrytý poklad z Pražského hradu. V lítém boji císařští utrpěli nemalé ztráty a poklad byl nakonec ukraden a odvezen do Švédska. Velký potlesk a bouřlivé ovace sklidili všichni přítomní. Nikomu se nic nestalo a bujaré oslavy trvaly dlouho do večera. „Bylo to úžasné, příští rok zase přijedeme,“ říkali diváci.

Nemalý zájem byl po celý den o prohlídky zámku a to jak klasické, tak speciální pro děti. Zámkem prošlo asi 700 set lidí, panenky v dobových kostýmech navštívilo asišest stovek malých i velkých zájemců o módu. „Pro nás to byl velmi úspěšný, ale zároveň náročný den,“ komentovala situaci zástupkyně kastelánky Lenka Pružinská a dodala, že velké poděkování patří spoluorganizátorovi skupině Alotrium.

Další dětské prohlídky se konají i ve středu a ve čtvrtek a připraven je program o víkendu 16. - 17. července, kdy je v Mníšku velká a tradiční Skalecká pouť. Vrcholem programu bude sobotní odpolední koncert Richarda Krajča s kapelou Kryštof na náměstí. Poslechnout si je můžete úplně zdarma. Více o programu naleznete na: http://www.zamek-mnisek.cz/skalecka-pout/.

Zraky a uši návštěvníků přilákal před bitvou také jeden zmušketýrů Martin Heřman z Městské historické gardy v Brandýse nad Labem. Právě na něho se v úterý u zámku v Mníšku upíraly zraky dětí, když u svého stanu předváděl, jak se láduje mušketa střelným prachem.

close zoom_in

MARTIN HEŘMAN Z BRANDÝSA NAD LABEM

Když vidím vaše zapálení a poslouchám, co všechno o válečné historii víte, chtěl byste si okusit dávný boj?
Víte, že ani moc ne? Z historického hlediska jo, viděl bych, jak to opravdu fungovalo. Písemného materiálu o životě prostého vojáka se moc nedochovalo.

Zřejmě ležíte v knihách už od dětství…
Dějepis jsem měl vždycky rád. Děti sice nemám, ale vědomosti předáváme mladšímu dorostu, který nastupuje k nám do klubu.