Do hlubošského zámku mohou návštěvníci zavítat od prvního dubna. Kvůli omezeným finančním prostředkům bude ale letos otevřeno jenom od úterý do soboty. „Není ale problém se s námi domluvit telefonicky, pokud má někdo zájem o prohlídku mimo otevírací dobu,“ sdělila kastelánka zámku Alena Velková. Vstupné do zámku, který v minulosti sloužil i jako letní sídlo prezidenta Masaryka, zůstává stejné jako minulý rok. I letos se tu několik dní v měsíci bude natáčet seriál Pojišťovna štěstí. „To je pak zámek pro veřejnost uzavřen,“ dodala kastelánka.

I březnický zámek se znovu otevře pro návštěvníky. Otevřeno je v dubnu a květnu denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin. Asi o deset korun se zdražily vstupenky pro dospělé, podle vybraného návštěvního okruhu platí 80 až 100 korun. Zdražilo se i rodinné vstupné. Cena vstupného pro děti zůstala stejná a právě děti se můžou těšit na strašidelnou výstavu Tajemné bytosti brdských lesů, kdy budou od dubna ve sklepení zámku vystavena strašidla.

Celoročně je otevřen zámek v Dobříši. Duben tam znamená jen drobnou změnu v otevírací době, otevřeno je od 8.30 do 17 hodin. Cena vstupenek zůstává stejná jako minulý rok, dospělí platí 100 korun, děti 60. Momentálně je ale v zámku omezený provoz, upravuje se totiž zámecká expozice a návštěvníkům je tedy k dispozici pouze polovina prohlídky reprezentační části. „Odvážely se věci z expozic, které sem tematicky nepatřily, například z Jemniště nebo Hořovic. A naopak sem objekty doplní rodina majitelů, takže ta expozice bude opravdu ryze Colloredo-Mannsfeldů,“ řekl ředitel dobříšského zámku Pavel Krejcárek. Podle jeho slov se to v zámku trochu přestěhuje a doplní, což by mělo expozici vylepšit a oživit. Plánují například také připomenutí let minulých, kdy byl zámek využíván jako Domov spisovatelů.

Kromě zámků můžou lidé navštívit například Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. „V dubnu pro nás začíná hlavní sezona,“ řekla ředitelka památníku Kristina Váňová. Otevřeno je od úterý do neděle, od 9 do 17 hodin. Z cen vstupenek se zvýšilo jen rodinné vstupné, ze 70 korun na 80. „Měli jsme náročnou zimu, protože jsme připravovali putovní výstavu Život a doba spisovatele Karla Čapka,“ dodala Kristina Váňová. Od dubna jsou také připraveny různé akce pro veřejnost, jako vernisáž výstavy fotografií Cesta na sever a tradiční květnový Den pejsků.

Lucie Nekolná