Cílem nového opatření, které je podle radnice prvním možným legislativním krokem ke zlepšení situace, je, aby se městské prostředí ochránilo před nechtěným zamořením reklamou mimo dané provozovny.

„Jde o krok, který v řadě měst pomohl vyčistit ulice od rušivé reklamy a navrátit jim jejich klidný vzhled. Věřím, že se toto postupně bude dařit i zde v Příbrami,“ řekl první místostarosta Martin Buršík.

Ilustrační snímek.
Nemocnici Příbram jíž chybí na 60 zaměstnanců. Využívá režim pracovní karantény

Nařízení města, které nabývá účinnosti 1. února, jasně vymezuje veřejně přístupná místa, na nichž je reklama zakázána. To se týká jak města, tak i příslušných osad.

Nově tedy nebude možné umisťovat reklamu například na zábradlí, ploty, sloupy veřejného osvětlení a využívat zařízení šířící reklamu zvukem či obrazem.

„Upraveny budou muset být také velkoplošné reklamy na markýzách a slunečnících na venkovních restauračních zahrádkách, předzahrádkách a podobných místech,“ uvedla detaily mluvčí radnice Eva Švehlová.

Do léta musí nežádoucí poutače zmizet

Poutače, které budou v rozporu s novými pravidly, musí být odstraněny či dle pravidel upraveny do 30. června letošního roku.

„Pro stávající velkoplošné reklamy na markýzách a slunečnících na venkovních restauračních zahrádkách je termín posunut až do konce letošního roku,“ doplnila mluvčí.

Týden hokeje v Příbrami se povedl
Týden hokeje se povedl. Zatrénoval si rekordní počet dětí

Nařízení ale stále povoluje poutače na krátkodobé akce. „To znamená, že zákaz se nevztahuje například na veřejné sbírky, charitativní akce, shromáždění, pouliční průvody či manifestace, dále pak veřejně přístupné krátkodobé sportovní nebo kulturní akce. Výjimku z uvedeného nařízení mají billboardy a další pevné konstrukce pro umisťování reklamy, které jsou schváleny stavebním úřadem,“ vysvětlila Švehlová.

Radnice v této souvislosti na únor plánuje veřejné slyšení, které bude primárně určeno pro zadavatele reklamy, reklamní agentury a provozovatele obchodů, služeb a restauračních zařízení. Cílem má být diskuse k samotnému nařízení a současnému stavu ve městě.